راهنمای مقدماتی دامنه وب‌سایت و ساختار آن

راهنمای مقدماتی دامنه وب‌سایت و ساختار آن

راهنمای ساده درباره دامنه وب سایت

Domain name simple guide

 

اگر شما در مرحله ای هستید که می خواهید یک وب سایت برای کسب و کار خود راه اندازی کنید، حتما عبارات “دامنه: Domain” و “نام دامنه: Domain-Name” را شنیده اید. در نگاه اول بنظر می رسد که هر دو عبارت دامنه و نام دامنه دقیقا یکی می باشند و یک مفهوم هستند. به همین دلیل گاها این دو عبارت بجای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

دامین یا دامنه (Domain) چیست؟

دامنه به بخشی از آدرس سایت می گویند که بعد از https:// می آید. به بیان ساده، آدرسی که کاربران در نوار آدرس مرورگر وارد می کنند تا یک وب سایت را مشاهده کنند، دامین می باشد. بعنوان مثال، نام دامنه مجله آموزشی محتوا mohtava.info است.

دامین یا دامنه (Domain)

 

هر وب سایت یک آدرس IP دارد که شامل یک رشته عددی یکتا و منحصربفرد می باشد که کامپیوترها را به وب سرورها متصل می کند. اما کاربران نمی توانند برای بازدید از یک وب سایت، آدر ip آن را بخاطر بسپارند. خوشبختانه دامین جایگزین آدرس آی پی وب سایت ها می شود تا مردم راحت تر بتوانند آن را حفظ کنند.

اساسا دامنه شبیه آدرس خانه است. بعنوان مثال برای دادن آدرس منزل خود به دوستتان، مسلما مختصات جغرافیایی منزلتان را به او نخواهید داد! بلکه نام خیابان و کوچه و در نهایت پلاک آن را می دهید. زیرا بخاطر سپردن نام ها از حفظ کردن اعداد راحت تر می باشد.

طول مجاز برای دامنه:

تعداد کاراکترهای مجاز برای دامین بین یک تا ۶۳ می باشد. البته این تعداد بدون درنظرگرفتن پسوند دامین (مانند .com) می باشد. البته برای برخی از پسوندها نمی توان کمتر از ۳ حرف برای دامین تعریف کرد.

برای ثبت یک دامنه، کافیست به وب سایت یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی و دامنه وب سایت (مانند: GoDaddy و Google Domains) مراجعه کنید و دامنه موردنظر خود را جهت ثبت سرچ کنید و درصورت آزاد بودن، آن را خریداری کنید.

پس از خریداری دامین، یکی از امکاناتی که برای شما فراهم می شود ایجاد آدرس های ایمیل تحت دامنه اختصاصی تان می باشد. بعنوان مثال برای دامنه mohtava.info آدرس ایمیل info@mohtava.info و contact@mohtava.info تعریف شده است.

 

بخش های مختلف یک دامین:

هر دامنه دو بخش کلی دارد: دامنه سطح اول (top-level domain) و دامنه طرح دوم (second-level domain). دامنه سطح دوم به کلمه ای گفته می شود که قبل از پسوند دامین می آید.

اگر شما در مرحله ای هستید که می خواهید یک وب سایت برای بیزینس خود طراحی کنید، سعی کنید دامنه ای بخرید که بیانگر نام برند و بیزینس شما باشد. در اینصورت، کاربران راحت تر و سریع تر خواهند توانست آدرس سایت شما را به یاد بیاورند و نیازی به گوگل کردن آن نباشند.

بعنوان مثال دامنه سطح دوم یا second-level سایت مجله آموزشی محتوا mohtava می باشد.

دامنه سطح اول (top-level domain):

بخش سطح بالا یا top-level دامنه به بخشی گفته می شود که بعد از دامین سطح دوم می آید و به آن پسوند یا extension دامنه می گویند. پسوند دامنه بیانگر نوع موجودیت کسب و کار شما در دنیای اینترنت می باشد. بعنوان مثال پسوند سایت hubspot دات کام (.com) می باشد زیرا ماهیت هاب اسپات در کشور ایالت متحده آمریکا تجاری (Commercial) می باشد.

پسوندهای رایچ برای دامنه سایت:

پسوند .com رایج ترین پسوندها در اینترنت می باشد. بسیاری از سایت ها در ایران و جهان از این پسوند استفاده می کنند. برای وب سایت موسسات آموزشی و دانشگاهی پسوند .edu (مخفف education) توصیه می شود. حدود ۱۵۰۰ پسوند در سراسر دنیا وجود دارد که .net و .org جزء پسوندهای معروف و پراستفاده می باشند. همانطور که می دانید پسوند ir برای کشور ایران است.

دامنه سطح اول (top-level domain)

نام دامنه یا Domain Name چیست؟

دو عبارت دامنه و نام دامنه معمولا بجای یکدیگر بکار می روند. زیرا مفهوم یکسانی دارند و هر دوی آنها به نام وب سایت در اینترنت اشاره دارند.

منبع: https://blog.hubspot.com

0/5 ( 0 نظر )

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید!

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین کتاب‌های الکترونیکی

مقالات اخیر

مقالات تصادفی

فهرست کلی مقالات

کتاب آموزش گوگل آنالیتیکس

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی

آموزش تصویری گوگل آنالیتیکس

آموزش کامل فعال‌سازی HTTPS در وردپرس

دانلود کتاب "فعال‌سازی HTTPS در وردپرس"

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی

معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا در سال 2019

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی "معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا در سال 2019"