ساختار یک پست بلاگ بهینه برای موتورهای جستجو

ساختار یک پست بلاگ بهینه برای موتورهای جستجو

ساختار یک پست بلاگ بهینه برای موتورهای جستجو

The Anatomy of a Perfect Blog Post

ساختار یک پست بلاگ کامل

با سلام خدمت کاربران و همراهان همیشگی وب سایت محتوا. در این مقاله قصد داریم مواردی که باعث می شود پست های بلاگ شما برای خوانندگان و کاربران مفید و جامع باشد را بیان کنیم. میتوانید این سری مقالات را در مرورگر خود bookmark کنید تا هر وقت که خواستید مطلب و پستی را در بلاگ خود منتشر کنید، قبل از فشردن دکمه انتشار، موارد ذکر شده در این مقاله را بررسی و چک کنید.

نحوه نوشتن یک پست بلاگ کامل

 

۱- تیتر مقاله (Headline):

هر مقاله یا پست با یک عنوان و تیتر شروع می شود. این تیتر باید به اندازه کافی جذاب و متقاعدکننده باشد تا کاربر را به خواندن ادامه مقاله تشویق کند. اکثر خوانندگان مطالب اینترنتی، زمان اندکی را صرف مرور کردن یک مقاله می کنند. چیزی حدود ۸ ثانیه. اگر مطلب شما نتواند در مدت زمان حداکثر ۸ ثانیه نظر خواننده را جلب کند، آن خواننده صفحه وب سایت شما را می بندد و سراغ سایت دیگری می رود. بنابراین تیتر مقاله شما باید به اندازه ای جذاب و کاربرپسند باشد که کاربر در این مدت زمان تصمیم بگیرد در سایت شما بماند و مطالب آنرا بخواند. در بخش زیر، نحوه نوشتن یک عنوان مناسب را بیان می کنیم:

 • با فکر بکر یک عنوان موثر پیدا کنید:

تا حد ممکن عنوانی را برای مقاله خود درنظر بگیرید که برای خواننده جذاب باشد. در این قسمت ابتدا یک عنوان کلی درنظر بگیرید و سپس آنرا با توجه به محتوای مقاله خود، جزئی تر و اختصاصی تر کنید. بعنوان مثال اگر شما می خواهید درباره موضوع کلی “blogging” مطلبی بنویسید، ابتدا باید این عنوان کلی را به یک عنوان جزئی تر و مشخص تر (more specific) تبدیل کنید. پست شما ممکن است یک موضوعی را شرح دهد (Explainer Article)، ممکن است بصورت How-To باشد و… . برای هر کدام از این دسته های عمده، باید یک عنوان مناسب تعریف کنید. در زیر، ایده هایی را برای انجام اینکار بیان کرده ایم:

 • راهنمای بلاگ نویسی تجاری (Business Blogging)
 • نحوه شروع بلاگ نویسی (How to get started with blogging)
 • ده مورد از استراتژی های بلاگ نویسی تجاری (B2B Blogging Strategies)

زمانی که نقطه هدف تان را پیدا کردید، نوبت آن می رسد که تحقیقات کلمات کلیدی (Keyword Research) را آغاز کنید.

 • تحقیقات کلمات کلیدی را هدفمند پیگیری کنید (Keywords Research):

انجام تحقیقات درمورد کلمات کلیدی باعث می شود تا شما عنوانی را برای مقاله خود انتخاب کنید که در نتایج موتورهای جستجو (SERPs = Search Engines Result Pages) رتبه خوبی را کسب کند و یک عنوان بهینه (Optimized Title) می تواند به کاربران برای راحت تر یافتن مطلب موردنظرشان کمک کند.

ابزارهایی برای یافتن کلمات کلیدی مناسب:

ابزاری مانند Google Keyword Planner و SEMrush و Hubspot’s keywords tool می توانند به شما برای یافتن کلماتی که کاربران بیشتر جستجو می کنند کمک کنند و همچنین کلماتی را که برای کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجو (SERP) راحت تر و یا مشکل تر از سایر کلمات می باشند را مشخص می کنند. دامنه کلمه Blogging بسیار وسیع و گسترده می باشد. در صورتی که این کلمه را در SEMrush سرچ کنیم، حدود ۷۵۰۰۰ کلمه کلیدی در این باره یافت می شود!

انتخاب کلمه کلیدی طولانی‌تر و جزئی‌تر:

پیشنهاد ما انتخاب کلمات کلیدی طولانی تر و جزئی تر می باشد تا بتوانید کاربران هدف را جذب مطالب سایت خود کنید. وقتی لغت “Business Blogging” را در SEMrush سرچ کنیم، تعداد کلمات کلیدی کمتری به ما پیشنهاد می شود. هنگامیکه کلمه کلیدی اصلی مقاله خود را پیدا کردید، وقت آن می رسد که عنوان پست خود را طبق آن تعریف کنید. ما در این مثال عنوان “The Definitive Guide to Business Blogging” را در نظر گرفتیم.

 • انتخاب یک عنوان مناسب:

وقتیکه نوبت به انتخاب عنوان می رسد، بدلیل اهمیت این موضوع، پست های بلاگ Hubspot را بررسی کرده ایم و موارد زیر را از این آنالیز کسب کرده ایم:

 • طول ایده آل عنوان هر پست ۶۰ کاراکتر می باشد.
 • تیترهایی با ۸ تا ۱۲ کلمه دفعات بیشتری در توییتر به اشتراک گذاشته می شوند.
 • تیترهایی با ۱۲ تا ۱۴ کلمه دفعات بیشتری در فیسبوک به اشتراک گذاشته می شوند.

 

تاثیر طول عنوان بلاگ بر روی تعداد share در شبکه اجتماعی

در صورتی که تیتر و سرخط مقاله با براکت تشریحی همراه باشند، بعنوان مثال: The Definitive Guide to Business Blogging [New Data] در حدود ۳۸درصد موثرتر از سرخط هایی است که بدون توضیحات باشند.

اگر برای تعیین تعداد کاراکترهای عنوان مقاله (Post Title) مشکل دارید و نمی دانید نحوه نمایش عنوان و متای توضیحات پست شما در نتایج موتورهای جستجو (SERP) و نیز شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر به چه شکل می باشد، می توانید با مراجعه به سایت SEOmofo.com این اطلاعات را بدست آورید.

» مطالعه مقاله معرفی تگ عنوان و نحوه بهینه‌سازی آن توصیه می شود.

۲- متا تگ توضیحات (Meta Description):

متا تگ توضیحات در پست شما نمایش داده نمی شوند. تگ description در نتایج موتورهای جستجو در پایین عنوان مقاله به کاربر نمایش داده می شود اما در متن مقاله کاربر نمی تواند آنرا ببیند. این تگ از اهمیت ویژه ای برخوردارست.

متا تگ توضیحات یک المان HTML می باشد که محتوای صفحه وب را به طور کوتاه توضیح می دهد. بطور کلی، این متا تگ، پس از سرچ کاربر در موتورهای جستجو بصورت تصویر زیر به کاربر نمایش داده می شود:

متا تگ توضیحات (Meta Description)

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود، هر صفحه وب در نتایج موتورهای جستجو از سه بخش تشکیل شده است: عنوان (Title)، آدرس (URL) و تگ توضیحات (Description) . این سه المان باعث می شوند کاربر متقاعد شود که بر روی لینک یک وب سایت کلیک کند یا خیر. بنابراین شما می بایست تصمیم بگیرید چه توضیحی راجع به هر صفحه از وب سایت تان ارائه کنید. در آنالیز انجام شده وب سایت HubSpot، تعداد کاراکترهای مجاز و مفید برای متای توضیحات کمتر از ۱۵۵ حرف می باشد.

» مطالعه مقاله آموزش متاتگ توضیحات Description توصیه می شود.

۳- تصویر شاخص (Featured Image):

تصویر شاخص هر پست، معمولا در بالای آن نمایش داده می شود و یکی دیگر از المان هایی می باشد که می تواند نظر کاربر را جهت خواندن آن مطلب جلب کند. تصویر شاخص باید بیانگر محتوای آن صفحه باشد. این تصویر باید به اندازه کافی زیبا و چشم گیر باشد که در اولین نگاه، کاربر را جذب کند.

تصویر زیر یکی از تصاویر شاخص بلاگ HubSpot می باشد. این تصویر با پس زمینه زردرنگ خود و با نمایش یک دستگاه موبایل و یک هدست سعی دارد مفهوم موردنظر نویسنده را برساند.

تصویر شاخص (Featured Image)

اطمینان حاصل کنید که از تصویر شاخصی استفاده کرده باشید که بعدا بتوانید آنرا ویرایش کنید و نشر دهید ( و حق کپی رایت نداشته باشد ). در این بخش، پیشنهادهایی در زمینه تصویر شاخص بیان می کنیم:

۴- معرفی (Introduction):

بخش معرفی هر پست باید طوری باشد که سریعا توجه کاربر را جلب کند و او را به خواندن ادامه مطلب متقاعد کند. مقدمه مقاله باید به خواننده بگوید که آن مقاله درباره چه مطلبی می باشد. موضوع مطلب شما می خواهد طنز باشد، یا مقالات علمی و یا هر چیز دیگر، باید خطوط ابتدایی آن مقاله، کاربر را جذب خود کند و او را با محتوای آن مطلب بطور مختصر و مفید آشنا کند.

در تصویر زیر بخش معرفی یکی از پست های وب سایت HubSpot آورده شده است. در این تصویر، نویسنده توانسته در دو خط ابتدایی مقاله، نظر خوانندگان را جلب کند.

معرفی (Introduction)

۵- زیرتیتر (Sub-Header):

زیرتیتر یا Sub-Header یکی دیگر از المان های سئوی On-Page می باشد که هم می تواند برای موتورهای جستجو مانند گوگل مهم باشد و هم برای خوانندگان مقاله. این بخش به گوگل (و همچنین کاربران) اعلام می کند که مقاله جاری چه مطالبی را پوشش می دهد. برای Sub-Header باید از تگ h2 یا کوچکتر (h3 تا h6) استفاده شود. هرگز از h1 برای آن استفاده نکنید. زیرا تگ heading1 برای عنوان اصلی (Page Title) مقاله می باشد. مطمئن شوید که از کلمات کلیدی مورد هدف در زیرتیترها (Sub-Headers) استفاده کنید. هر پست ممکن است چند sub-header داشته باشد.

۶- متن مقاله (Body):

بخش اصلی هر مقاله که توسط چند زیرتیتر (Sub-Headers) بخش بندی شده است. این بخش مسلما بیشترین ارزش محتوایی را برای خوانندگان مقاله خواهد داشت. در آنالیز انجام شده توسط متخصصان وب سایت HubSpot، طول ایده آل برای بدنه پست (Post Body) 2100 کلمه می باشد که با توجه به موضوع مقاله می تواند متفاوت باشد. طبق گزارش وب سایت Medium ، مقالاتی که بطور میانگین حدود ۷ دقیقه از وقت کاربر برای خواندن آن صرف می شوند، دارای بیشترین توجه و علاقه کاربر هستند. بنا به گزارش وب سایت serpIQ ، اکثر ده نتیجه اول سرچ گوگل، بین ۲۰۳۲ تا ۲۴۱۶ کلمه دارند.

متن مقاله (Body)

۷- داده (Data):

هر زمانی که برایتان مقدور است از داده و آمار و اعداد در پست خود استفاده کنید، حتما اینکار را انجام دهید. استفاده از عدد (مثلا بصورت ۲۳) بهتر از کلمه “بیست و سه” می باشد. زیرا کاربر هنگامی که مقاله شما را اسکن می کند و بصورت روزنامه‌وار می خواند، عدد ۲۳ بهتر می تواند نظرش را جلب کند تا بیست و سه! علاوه بر این، اعداد و ارقام می توانند بیانگر واقعیت ها (Facts) باشند و باعث جلب اعتماد کاربر نسبت به آن مقاله و در نتیجه آن وب سایت خواهد شد.

۸- المان های چندرسانه ای (Multimedia Elements):

استفاده از المان های چندرسانه ای می تواند باعث جلب توجه کاربران و نیز تمرکز او روی آن پست شود. تا حد امکان، در مقالات خود از تصاویر، ویدیو، اینفوگرافیک، صوت و… استفاده کنید تا بتوانید خوانندگان را بیشتر درگیر مقالات خود کنید. در بعضی از بخش های مقاله خود می توانید فرمت و طراحی آن را تغییر دهید تا باعث چشم کاربران را بیشتر روی مقاله خود متمرکز کنید.

المان های چندرسانه ای (Multimedia Elements)

۹- نتیجه گیری (Conclusion):

هنگامیکه می خواهید مقاله خود را به اتمام برسانید و جمع بندی کنید، به خواننده خود اجازه دهید که بداند مقاله در حال اتمام است. لازم نیست جمع بندی و نتیجه گیری شما در پست طولانی شود. می توانید در انتهای آن چند منبع برای مطالعه بیشتر بیان کنید.

۱۰- فراخوانی برای اقدام (Call To Action):

بخش نتیجه گیری مقاله خود را با یک CTA=Call To Action به اتمام برسانید. این CTA می تواند یک مطلب پیشنهادی باشد، لینک به یک بلاگ دیگر باشد و… آخرین خط از پست خود را طوری درنظر بگیرید که کاربر احساس کند چیزی از شما یاد گرفته است و با ارائه یک لینک (بعنوان مثال مطالعه بیشتر) او را متوجه کنید که هنوز هم می تواند از شما مطلب بیاموزد.

فراخوانی برای اقدام (Call To Action)

برای مطالعه بیشتر در زمینه “نحوه نگارش یک مقاله کامل در بلاگ” آنالیز وب سایت HubSpot را مطالعه نمائید.

منبع: https://blog.hubspot.com

0/5 ( 0 نظر )

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید!

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email

نظرات

 1. واقعاً راهنمایی بسیار خوبی بود . ممنون از زمانی که برای ترجمه این مطلب گذاشتید

  1. مرسی از لطفتون . ممنون از شما که مقاله را مطالعه کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود کتاب گوگل سرچ کنسول

آموزش گوگل سرچ کنسول - نسخه جدید

مقالات اخیر

مقالات تصادفی

فهرست کلی مقالات

کتاب گوگل ادز

دانلود کتاب « آموزش سرویس گوگل ادوردز »

آموزش کامل فعال‌سازی HTTPS در وردپرس

دانلود کتاب "فعال‌سازی HTTPS در وردپرس"

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی

معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا در سال 2019

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی "معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا در سال 2019"