نحوه تعریف متا تگ توضیحات بهینه برای گوگل

نحوه تعریف متا تگ توضیحات بهینه برای گوگل

نحوه تعریف متا تگ توضیحات بهینه برای گوگل

Description Meta Tag Guide

متای توضیحات

تعداد حروف متا تگ توضیحات چقدر است؟

اگر خاطرتان باشد، در مقاله “درباره متای توضیحات” بیان کردیم که گوگل در ماه دسامبر سال 2017، طول متا تگ توضیحات را به 320 کاراکتر افزایش داده است. اما در اواسط ماه می سال 2018 میلادی، شرکت گوگل مجددا محدودیت متای توضیحات وب سایت ها را به 150 تا 160 کاراکتر کاهش داد.

سوال اساسی اینجاست که با اینهمه تغییرات الگوریتم های گوگل، چطور می توان متا تگ Description را تعریف کرد که مناسب و بهینه باشد؟ با ادامه مقاله همراه ما باشید تا پاسخ این سوال را دریافت کنید.

طبق آنالیزی که وب سایت MOZ انجام داده، متا تگ Description مربوط به سایت های صفحه اول نتایج سرچ گوگل برای 10 هزار کلمه کلیدی مورد بررسی قرار گرفت. حداقل تعداد حروف متای توضیحات در این سایت ها، 6 کاراکتر و حداکثر 386 کاراکتر بود. مسلما این آمار نمی تواند کاربردی و مفید باشد. زیرا نمی توان پیشنهاد داد متای توضیحات را بین 6 تا 386 حرف در نظر بگیرید. همچنین، در این جامعه آماری، متای توضیحات برخی از سایت ها بسیار کوتاه یا بسیار بلند بودند. بعنوان مثال با سرچ عبارت “USMC” در گوگل، با نتیجه زیر روبرو خواهیم شد:

متای توضیحات بسیار کوتاه

از طرف دیگر، همانطور که عرض کردیم، وب سایت هایی در این آنالیز وجود داشتند که تعداد حروف متاتگ توضیحاتشان بیش از حد بود. بعنوان مثال، با سرچ عبارت Non-Compete Agreement در گوگل، به سایت ویکی پدیا خواهیم رسید (تصویر زیر). متا تگ توضیحات در این مثال، 386 کاراکتر دارد که مسلما بهینه نیست.

متای توضیحات بسیار طولانی

در مثال بعدی می خواهیم ثابت کنیم که متا تگ 320 کاراکتری هنوز وجود دارد و گوگل در معدودی از موارد، آنرا نمایش می دهد. با سرچ عبارت “The Hunger Games Book” در گوگل، با نتیجه زیر روبرو خواهیم شد که متا تگ توضیحات در آن، 370 کاراکتر دارد!

متا تگ توضیحات سایت ویکی پدیا

البته به این نکته دقت کنید که اکثر اینگونه استثناء ها در مورد سایت ویکی پدیا رخ می دهد. این وب سایت در بسیاری از قوانین سئو استثناء می باشد.

حالت اول:

در آنالیز انجام شده توسط شرکت MOZ ، با حذف نتایجی که متای توضیحات آنها طولانی بود و باعث میشد خود گوگل از سه نقطه (…) برای ادامه آن استفاده کند، حدود 42 هزار سایت باقی ماندند. در نمودار زیر، این سایت ها را در 15 دسته بندی نمایش داده ایم:

مشاهده می کنید که سایت هایی که طول متا تگ توضیحات آنها بین 150 تا 175 کاراکتر است بیشترین فراوانی را دارند.

حالت دوم:

مسلما سایت هایی که متای توضیحات آنها بین 120 تا 190 کاراکتر دارند جامعه آماری بالایی دارند. پس در این بخش می خواهیم در این بخش زوم کنیم. به تصویر زیر دقت کنید:

سایت هایی که متای توضیحات آنها بین 120 تا 190 کاراکتر دارند

همانطور که در تصویر بالا قابل مشاهده است، اکثر برش های Description بین تعداد حروف 145 تا 165 رخ می دهد. قبل از دسامبر 2017 ، سعی بر این بود که تعداد حروف متا تگ توضیحات زیر 155 عدد باشد. لازم به ذکر است که گوگل از فونت سایزهای نسبی استفاده می کند بنابراین نمی توان بطور دقیق محدودیت تعداد کاراکتر را برای متای توضیحات تعیین کرد. یا اینکه مقدار پیکسل مشخصی را برای طول متا دیسکریپشن تعریف کرد.

بالاخره محدودیت متای توضیحات چقدر است؟!

آیا باید به قانون قبل گوگل (یعنی محدودیت 155 کاراکتر) در زمینه طول متا دیسکریپشن بازگردیم؟ اگر در حال حاضر در سایت مان صفحاتی وجود دارد که طول متای توضیحات آنها بیش از 300 کاراکتر می باشد، باید آنها را کوتاه کنیم؟ پاسخ ساده اینست که هیچکدام دقیقا نمی دانیم گوگل هفته آینده چه قانونی در این زمینه وضع می کند! در بخش زیر، کارهایی را که می توان برای تعیین طول متا تگ Description انجام داد را بیان کرده ایم:

 • به گوگل اجازه دهیم خودش کنترل کند:

برخی از وب سایت ها، به هیچ عنوان متای توضیحات ندارند! سایت معتبر WikiPedia یکی از آنهاست و خود گوگل برای صفحات ویکی پدیا، متا تگ Description تعریف می کند. زیرا گوگل محتوا و ساختار سایت ویکی پدیا را بخوبی می شناسد. اگر شما قصد دارید برای صفحات سایت خود، متا تگ توضیحات تعریف نکنید یا آنرا خالی (blank) رها کنید یا یک متای توضیحات نامناسب تعریف کنید، توصیه ما اینست که هیچگونه متا تگ Description برای سایت خود تعریف نکنید و اجازه دهید گوگل تصمیم بگیرد دیسکریپشن سایت شما چه باشد.

 • اجازه دهیم سه نقطه (…) در انتهای متا دیسکریپشن قرار بگیرد:

شما می توانید طبق منطق و دلیل خود، متای توضیحات را با طول دلخواه تعریف کنید و به گوگل اجازه بدهید که اگر اندازه متای توضیحات بزرگتر از حد مجاز بود، انتهای آنرا به سه نقطه (…) ختم کند. اما آن بخشی از متا دیسکریپشن که نمایان است باید به قدری خوب باشد که بتواند کاربران را به خواندن ادامه مقاله ترغیب کند.

در تصویر فوق، طول متای توضیحات دو نتیجه اول سرچ مناسب هستند اما نتیجه سوم که مربوط به سایت آپارات می باشد، طولانی است و باعث شده سه نقطه در انتهای آن درج شود.

 • متای توضیحات را در محدوده 155 کاراکتر تعریف کنیم:

شما می توانید متا تگ توضیحات تمام صفحات سایت خود را به 155 کاراکتر محدود کنید و متای صفحاتی که از این محدودیت فراتر هستند را برش دهید. اما اینکار با ریسک همراه است. زیرا هم نیازمند صرف زمان است و هم ممکن است وضعیت شما در نتایج سرچ گوگل بدتر شود. اگر شما می خواهید متاتگ Description برخی از صفحات مهم سایت خود را آپدیت کنید و کوتاه تر و بهینه تر بنویسید، فکر خوبیست اما در نظر داشته باشید که هنوز گوگل متاتگ دیسکریپشن برخی از نتایج جستجو را بصورت طولانی (حدود 300 کاراکتری) نمایش می دهد و این روند تا تکامل آن، توسط گوگل ادامه خواهد یافت.

 • تعریف تطابقی متا تگ توضیحات:

آیا امکان دارد متا تگ توضیحات را به گونه ای بنویسیم که با هر دو قانون گوگل (155 کاراکتر و 320 کاراکتر) تطابق داشته باشد؟ بله، با برنامه ریزی و یک سری کارها می توان به این نتیجه رسید اما توصیه ما این نیست که لزوما باید برای تمام صفحات سایت خود اینکار را انجام دهید.

رویکرد 150/150 :

روش 150/150 یک متد ژورنالیستی است که به هرم برعکس (Inverted Pyramid) معروف است. بدین صورت که ابتدا بخش مهم مطلب بیان می شود و سپس جزئیات (details) و در نهایت متن (context). با اینکه این روش برای وب هم مناسب است، اما اصالت آن به پرینت صفحات برمی گردد. بدین صورت که فرد ویراستار با پیروی از این روش ابتدا مطالب مهم را بیان می کند تا اگر بدلیل کمبود فضای چاپ، مجبور به برش انتهای مقاله شدند، متن مهمی از دست نرود.

هرم برعکس (Inverted Pyramid)

استفاده از روش inverted pyramid برای تعریف متاتگ توضیحات:

بنابراین ما براحتی می توانیم از روش هرم برعکس برای نگارش متای توضیحات سایت خود بهره ببریم. بدین صورت که ابتدا بخش مهم متا دیسکریپشن با محدودیت 150 کاراکتر نوشته شود سپس بخش توضیحی و جزئیات آن در قالب 150 کاراکتر تعریف شود. بدین صورت اگر گوگل مجبور به حذف کلماتی از متای توضیحات شما شد، متن مهمی را از دست نداده باشید. البته 150 یک عدد جادویی نیست! بلکه شما می توانید بصورت 100/200 تعریف کنید یا 100/100 . اما نکته اینجاست که باید مطمئن باشید قبل از اینکه متای شما توسط گوگل کات شود، معنا و مفهوم آن صفحه وب را بدرستی به کاربر رسانده باشید.

منبع: Moz.com

0/5 ( 0 نظر )

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید!

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email

نظرات

 1. سلام
  خیلی خوب بود فقط اینکه آیا می تونیم از کاراکترهایی مثل پایپ لاین | هم استفاده کنیم یا نه ؟
  و اینکه چرا گوگل جدیدا این کاراکتر رو در بخش توضیحات متا نشون نمیده

  1. سلام کاربر گرامی 🙂
   خواهش می کنم. ممنون از شما که مقالات مجله آموزشی محتوا را مطالعه می کنید.
   بهتره بجای پایپ لاین در متای توضیحات از خط فاصله (-) استفاده کنید.
   توصیه می شود از پایپ لاین در تگ عنوان یا Title Tag استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین کتاب‌های الکترونیکی

مقالات اخیر

مقالات تصادفی

فهرست کلی مقالات

کتاب آموزش گوگل آنالیتیکس

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی

آموزش تصویری گوگل آنالیتیکس

آموزش کامل فعال‌سازی HTTPS در وردپرس

دانلود کتاب "فعال‌سازی HTTPS در وردپرس"

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی

معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا در سال 2019

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی "معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا در سال 2019"