آموزش تصویری گوگل وبمستر تولز (سرچ کنسول) – بخش ۲

 آموزش تصویری گوگل وبمستر تولز (سرچ کنسول) 

 بخش اول: نحوه اتصال گوگل آنالیتیکس به کنسول جستجوی گوگل 

 

در مقاله قبل، دو متد دیگر برای تائید وب سایت در گوگل وبمستر تولز را معرفی کردیم. متدهای Domain name provider و Google tag manager . در این مقاله قصد داریم چگونگی اتصال Google Analytics به Google Search Console را شرح دهیم.

 

مقایسه سرویس های google search console و google analytics

 

تفاوت دو سرویس گوگل آنالیتیکس و وبمستر تولز:

ممکن است در ظاهر، اطلاعاتی که دو سرویس گوگل یعنی Google analytics و Google search console به کاربران ارئه می کند یکسان و شبیه هم باشد اما در واقع تفاوت های کلیدی دارند.

داده‌های ارائه شده توسط گوگل آنالیتیک:

بطور کلی داده هایی که GA (گوگل آنالیتیکس) ارائه می دهد عبارتند از:

 • بازدیدکنندگان وب سایت چه کسانی هستند
 • وب سایت چه تعداد بازدیدکننده دارد
 • بازدیدکنندگان چگونه به سایت شما می رسند
 • کاربران، چه بازه زمانی را در سایت شما صرف می کنند
 • کاربران سایت تان در کدام مناطق جغرافیایی زندگی می کنند

 

داده‌های ارائه شده توسط وبمستر تولز:

در حالی که کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) برخلاف GA ، بیشتر اطلاعات داخلی (INTERNAL INFORMATION) وب سایت ها را ارائه می دهد. بطور کلی این اطلاعات عبارتست از:

 • چه سایتی به شما لینک داده است
 • نشان دهنده خطاهای احتمالی موجود در سایت
 • کلمات کلیدی که سایت شما با آنها در موتورهای جستجو نمایش داده می شود.

 

همچنین GA و Google Search Console به یک شکل به داده ها نگاه نمی کنند و آنها را از طریق یکسانی بدست نمی آوردند. بعنوان مثال اگر شما به گزارش یکسانی از این دو سرویس نگاهی بیاندازید، داده ها مطمئنا یکسان نخواهد بود.

کسب داده‌های ترکیبی دو سرویس:

برای کسب داده های هر دوی این سرویس ها، بهتر است آنها را به هم لینک و متصل کنید. اتصال سرویس های GA و Google search console می تواند داده هایی را به شما ارائه دهد که هرگز قبل دسترسی به این اطلاعات در هیچیک از این سرویس ها فراهم نبود. پس اگر موافق باشید، شروع کنیم:

اگر وب سایت تان را تائید (verify) نکرده اید، قبل از شروع عملیات اتصال دو سرویس مذکور، باید آنرا تائید کنید.

 

اتصال سرویس های GA و GSC:

در داشبورد کنسول سرچ گوگل، روی نام وب سایتی که می خواهید سرویس های GA و GSC را در آن متصل کنید کلیک کنید. سپس روی آیکون چرخ‌دنده (gear) کلیک کنید و مانند تصویر زیر گزینه Google analytics property را انتخاب کنید:

 

Google analytics property

 

سپس گوگل لیستی از تمام اکانت هایی را که در حساب کاربری گوگل شما تعریف شده است را نمایش می دهد. شما فقط کافیست نام اکانت GA موردنظرتان را انتخاب کنید.به همین راحتی توانستید دو ابزار Google Analytics و Google Search Console را به هم متصل کنید و از داده های جدید و تلفیقی آن دو استفاده کنید.

 

 بخش دوم: افزودن نقشه سایت در گوگل وبمستر تولز 

 

در بخش قبل، چگونگی اتصال گوگل آنالیتیکس به کنسول جستجوی گوگل را بررسی کردیم  ارتباط بین این دو سرویس گوگل را متوجه شدیم.

در این بخش می خواهیم نحوه افزودن نقشه سایت (sitemap) را به اکانت خود در گوگل وبمستر تولز آموزش دهیم.

 

نقشه سایت چیست؟

نقشه های سایت، اطلاعات مهمی نظیر ساختار وب سایت و نوع محتوای در دسترس را به خزنده های موتور جستجو ارائه می دهد. نقشه سایت می تواند شامل متادیتا (Meta data) بهمراه جزئیات باشد. مانند اطلاعاتی راجع به تصاویر، ویدیو و … و اینکه سایت شما چندوقت یکبار آپدیت می شود.

نقشه سایت (Site map)

 

فواید معرفی نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل:

با افزودن (submit) نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل، برآیند شناسایی صفحات و محتوای آنها را برای خزنده های موتورهای جستجو مانند گوگل راحت تر می کنید. بخاطر داشته باشید که معرفی نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل، الزامی نمی باشد و سایت شما برای نداشتن نقشه سایت، جریمه (penalize) نخواهد شد. اما مسلما افزودن حداقل یک نقشه سایت ضرری ندارد بلکه برای وب سایت های زیر مفید هم می باشد:

 • وب سایت هایی که تازه شروع بکار کرده اند و هنوز لینک های زیادی از سایت های دیگر دریافت نکرده اند.
 • وب سایت هایی که مقیاس بسیار بزرگی دارند.
 • وب سایت هایی که دارای صفحات متعددی هستند و بخوبی ب هم لینک نشده باشند.

 

نحوه افزودن نقشه سایت (Sitemap):

قبل از اینکه بتوانید نقشه سایت (SITEMAP) را در اکانت کنسول جستجوی گوگل تعریف کنید، باید سایت شما حتما تائید (VERIFY) شده باشید. در مقالات قبل ، متدهای مختلف VERIFY کردن سایت را به تفصیل بررسی کردیم.

از داشبورد کنسول جستجو، روی لینک نام وب سایتی که می خواهید برای آن نقشه سایت تعریف کنید، کلیک کنید. سپس مطابق تصویر زیر، در منوی واقع در سایدبار سمت چپ، و در زیرمنوی Crawl ، گزینه sitemap را انتخاب کنید:

 

زیرمنوی Crawl ، گزینه sitemap

 

مانند تصویر زیر، روی دکمه قرمزرنگ ADD/TEST SITEMAP کلیک کنید:

 

ADD/TEST SITEMAP

 

با کلیک روی دکمه فوق، باکسی برای شما باز می شود که می توانید آدرس نقشه سایت تان را در آن بنویسید:

 

نقشه سایت (SITEMAP) در Webmaster Tools

 

در باکس فوق باید محلی که نقشه سایت (SITEMAP) در آن قرار دارد را بعد از نام دامین سایت وارد کنیم. به همین راحتی شما توانستید نقشه سایت تان را به گوگل بشناسانید.

در صورتی که نقشه ای برای سایت تان ندارید، می توانید با مراجعه به وب سایت هایی مانند xml-sitemaps.com نقشه سایت خود را در فرمت xml ایجاد کنید.

 

 بخش سوم: بررسی فایل robots.txt  در گوگل وبمستر تولز 

 

در بخش قبل، افزودن نقشه سایت (Site map) در گوگل وبمستر تولز را آموزش دادیم. در این بخش، درباره فایل Robots.txt مطالبی را ارائه خواهیم داد و نحوه چک کردن این فایل را توضیح می دهیم.

 

فایل robots.txt چیست و چه کاربردی دارد؟

داشتن یک وب سایت به این معنی نیست که می خواهید تمام صفحات آن توسط خزنده های موتور جستجو ایندکس شوند.

اگر صفحه یا صفحاتی وجود دارد که می خواهید از دسترس خزنده ها (crawler) دور بماند و ایندکس نشود، می توانید از فایل robots.txt استفاده کنید. فایل ربات (robots.txt) در روت سایت شما قرار دارد و به ربات های خزنده می گوید که کدام یک از صفحات را پیمایش و ایندکس نکند.

این نکته قابل ذکر است که استفاده از فایل ربات، تضمینی نمی دهد که صفحات موردنظر ما از دید خزنده ها پنهان بماند و ایندکس نشوند. همچنین فایل ربات مانع از این نمی شود که سایت های دیگر به آن صفحه یا صفحات ذکر شده لینک ندهند. حتی اگر این صفحات، ایندکس نشوند.

» برای تکمیل اطلاعات خود درباره فایل robots.txt مقاله همه چیز درباره فایل robots.txt را مطالعه نمائید.

 

مشاهده و ویرایش فایل robots.txt:

اگر می خواهید فایل ربات (robots.txt) وب سایت تان را مشاهده کنید و آن را ویرایش کنید، مانند تصویر زیر، به داشبورد کنسول مراجعه کرده و در منوی Crawl ، گزینه robots.txt Tester را کلیکی کنید:

 

چک کردن فایل robots.txt

 

اگر هنوز وب سایت تان را تائید (verify) نکرده اید، قبل از مشاهده و ویرایش فایل robots حتما verify کنید. منوی robots.txt tester امکان مشاهده، ویرایش و احیانا در صورت بروز خطا امکان نمایش خطا را به شما می دهد. همچنین این امکان را برای شما فراهم می کند که خزنده و یا ربات های گوگل را بهمراه url ای که می خواهید ایندکس نشوند را انتخاب کنید:

 

منوی robots.txt tester

 

نکاتی راجع به فایل Robots:

نکته ۱: به محض اعمال تغییر در فایل ربات (robots.txt) توسط منوی robots.txt tester ، فایل فیزیکی robots.txt واقع در روت (ریشه) هاست شما بطور اتوماتیک آپدیت نمی شود. برای آپدیت شدن سریع و بلافاصله این فایل، باید فایل robots را از روت سایت دانلود کرده و پس از اعمال تغییرات لازم، آنرا آپلود کنید تا با فایل قبلی جایگزین (replace) شود.

نکته ۲: فایل robots.txt حتما باید در ریشه (root) هاست وب سایت تان ایجاد شود. بعنوان مثال اگر در آدرس زیر ذخیره شود بی تاثیر خواهد بود:

http://www.example.com/somecategory/robots.txt

در ابزار تست فایل ربات (robots.txt testing) روی لینک Verify live version کلیک کنید تا مطمئن شوید فایل ربات بدرستی در روت هاست شما قرار گرفته است. سپس Submit live version را کلیک کنید.

 

 بخش چهارم: قابلیت Fetch as Google و ایندکس شدن سریع یک URL 

 

در بخش قبل، چک کردن فایل robots.txt  در گوگل وبمستر تولز را آموزش دادیم. در این بخش که بخش آخر از آموزش سرویس گوگل وبمستر تولز می باشد، قابلیت Fetch as Google و نحوه مشاهده خطاهای وب سایت را توضیح خواهیم داد.

 

ایندکس دستی صفحات وب سایت در وبمستر تولز:

اگر تغییر قابل توجهی در وب سایت تان اعمال کرده اید و می خواهید هر چه سریعتر این تغییرات، توسط گوگل شناسایی شود، مانند تصویر زیر به منوی Crawl > Fetch as Google رفته و کلیک کنید. توسط این ابزار می توانید صفحه و یا صفحاتی را که جدیدا ساخته اید را بصورت دستی (manual) در موتور جستجوی گوگل submit کنید.

 

قابلیت Fetch as Google و ایندکس شدن سریع یک URL

 

با کلیک روی Fetch as Google صفحه ای به شکل زیر به شما نمایش داده می شود که می توانید آدرس صفحه موردنظر را در آن وارد کنید و دکمه FETCH را کلیک کنید:

 

Fetch as Google

 

 اگر تعداد صفحاتی را که تغییر داده اید زیاد است و نمی توان آنها را یکی یکی در باکس تصویر فوق وارد کرد، این تسکت باکس را خالی بگذارید و دکمه  Fetch and Render را بزنید. بسته به تعداد و سایز صفحاتی که fetch می شوند، این عملیات زمان خواهد برد. با انجام این عملیات، خزنده های گوگل، به صفحات و محتوای جدید وب سایت تان سر زده اند و در طی چند روز آینده، نتایج آن در گوگل نمایان خواهد شد.

 

 

خطاهای سایت در کنسول جستجوی گوگل

 

قابلیت Crawl Errors در کنسول جستجوی گوگل:

هیچکس نمی خواهد در وب سایت خود خطا (Error) داشته باشد. اما گاهی اوقات ممکن است شما متوجه وجود خطا در سایت تان نشوید تا اینکه یک نفر به شما اعلام کند. بجای اینکه منتظر شخصی شوید تا خطاهای احتمالی وب سایت تان را گوشزد کند، کنسول جستجوی گوگل بلافاصله متوجه خطاهای موجود در سایت می شود و در منوی Crawl > Crawl Errors به شما اعلام می کند. در تصویر زیر، این بخش با کادر قرمز رنگ مشخص شده است:

 

خطاهای سایت در کنسول جستجوی گوگل

 

شما بلافاصله به صفحه خطاهای پیمایش (Crawl Errors) هدایت می شوید که در آن، خطاهایی که خزنده ها بهنگام پیمایش صفحات وب سایت تان با آن برخورد کرده اند، نمایش داده شده است. به تصویر زیر دقت کنید:

 

صفحه خطاهای پیمایش (Crawl Errors)

 

روی هر خطا (Error) که کلیک کنید، می توانید اطلاعات بیشتری را درباره آن ارور مشاهده کنید:

 

اطلاعات بیشتر راجع به خطاها (Errors)

 

می توانید از خطاها اسکرین شات تهیه کنید تا در صورتی که شما مسئولیتی در زمینه رفع آن خطاها ندارید، به شخص مربوطه ارجاع دهید.

امیدوارم این آموزش، مورد استفاده شما قرار گرفته باشد…

منبع: https://moz.com/blog/a-beginners-guide-to-the-google-search-console

 


برچسب‌ها:

آموزش search consoleتفاوت آنالیتیکس با وبمسترخطاهای سایتداشبورد کنسول سرچ گوگلسرچ کنسول گوگلفایل robots.txtگوگل آنالیتیکسنقشه سایت