آموزش تصویری گوگل وبمستر تولز (سرچ کنسول) – بخش ۱

آموزش تصویری گوگل وبمستر تولز (سرچ کنسول)

 بخش اول: معرفی سرویس گوگل وبمستر تولز 

 

آموزش کنسول چستجوی گوگل

 

کاربردهای سرویس کنسول جستجوی گوگل:

از زمانیکه گوگل وب مستر تولز (Google Webmater Tools) و یا به اختصار GWT رونق گرفت و سرویس ارزشمندی نه تنها برای وب مستران بلکه برای افراد دیگر محسوب شد، از ماه می ۲۰۱۵ (May 2015) گوگل تصمیم گرفت نام Google Webmaster Tools را به Google Search Console تغییر دهد. بنابراین عبارات "گوگل وبمستر تولز" با "کنسول جستجوی گوگل" معادل می باشند. این ابزار می تواند علاوه بر مدیران وب سایت ها (Webmasters) برای افرادی مانند کارشناسان سئو (SEOs) ، متخصصین بازاریابی، طراحان وب، صاحبین تجارت و توسعه دهندگان اپلیکیشن (app developers) نیز مفید واقع شود.

 

آشنایی با سرویس وبمستر تولز:

اگر شما با GWT یا Google Search Console آشنایی ندارید، در ابتدا باید عرض کنیم که کنسول سرچ گوگل یا Google Search Console یک ابزار رایگان است که اطلاعات مفید و دقیقی راجع به وب سایت شما و بازدیدکنندگان آن در اختیار افراد مذکور در پاراگراف فوق قرار می دهد. داده هایی مانند اینکه چه تعدادی از کاربران بصورت روزانه از وب سایت شما بازدید می کنند و نیز این افراد، وب سایت شما را چگونه پیدا می کنند. کاربران بیشتر با موبایل وارد سایت شما می شوند یا تبلت یا رایانه رومیزی (Desktop) و نیز کدام یک از صفحات وب سایت شما دارای بیشترین بازدیدکننده می باشد. همچنین می توانید توسط این ابزار، ارورهای وب سایت خود را مشاهده و اصلاح کنید. نقشه سایت (sitemap) را در آن درج کنید، فایل ربات (robots.txt) را چک کنید.

آماده اید بریم سراغ بهره بردن از امکاناتی که کنسول جستجوی گوگل در اختیارتان قرار می دهد؟ پس بزن بریم!

 

افزودن (Add) و تائید (Verify) یک وب سایت در وبمستر تولز:

اگر یک کاربر جدید در کنسول سرچ گوگل هستید، قبل از هرچیزی، ابتدا باید وب سایت خود را در این کنسول اضافه و سپس تائید (verify) کنید. عملیات add و verify به گوگل اعلام می کند که شما وب مستر و یا یک کاربر باهویت و authorized می باشید. پس از انجام این فرآیند، گوگل امکانات بیشماری را در مورد کارایی و کیفیت وب سایت شما در اختیارتان قرار می دهد. گوگل نمی خواهد این اطلاعات را براحتی در اختیار هر فردی که درخواست می دهد قرار دهد.

افزودن یک سایت به کنسول جستجوی گوگل (Google search console) فرآیند ساده ای دارد. کافیست به اکانت کنسول گوگل لاگین کنید. به محض ورود، با یک تکست باکس روبرو می شوید که مقابل آن نوشته Add Property . مطابق تصویر زیر:

 

افزودن و تائید (Verify) یک وب سایت در GWT یا کنسول جستجوی گوگل

 

با وارد کردن آدرس وب سایت خود در آن تکست باکس (مانند https://mohtava.info) و زدن دکمه Add property می توانید وب سایت خود را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید. سپس از شما خواسته می شود که وب سایت خود را verify کنید. متدهای مختلفی برای تائید وب سایت در GWT وجود دارد که به مواردی مانند دانش شما از HTML ، دسترسی به اکانت آپلود فایل مانند CuteFtp و یا FileZilla ، سایز وب سایت تان و اینکه آیا از امکانات دیگر گوگل در سایت تان استفاده کرده اید یا خیر بستگی دارد.

در بخش بعد، روش های تائید (verify) کردن یک وب سایت در کنسول جستجوی گوگل را معرفی و بررسی می کنیم.

 

 بخش دوم: متدهای تائید وب سایت در گوگل وبمستر تولز 

 

در بخش قبل، به معرفی گوگل وبمستر تولز می پردازیم و افزودن و تائید یک وب سایت در کنسول جستجوی گوگل را بررسی کردیم. در این بخش، ۲ متد از متدهای تائید (verify) یک وب سایت در گوگل وبمستر تولز را معرفی و بررسی می کنیم و در بخش سوم نیز دو متد دیگر را آموزش خواهیم داد.

 

۱- افزودن یک تگ HTML:

این روش بهترین روش برای طراحان و مدیران وب سایت ها می باشد زیرا دانش کافی برای کار با html دارند.

 

افزودن یک تگ HTML

 

یافتن کد تگ HTML در کنسول سرچ گوگل:

از داشبورد کنسول جستجوی گوگل، ابتدا manage property و سپس verify this property را انتخاب کنید. اگر مانند تصویر زیر، HTML tag در زیر روش های پیشنهادی (recommended methods) وجود نداشت، به تب alternative methods رفته و Html tag را انتخاب کنید. با انتخاب این متد، گوگل یک کد html به شما می دهد که برای تائید وب سایت تان موردنیاز است:

 

روش تگ html برای تائید GWT

 

درج تگ HTML در بخش HEAD وب سایت:

کد ارائه شده را کپی کنید و صفحه اصلی (homepage) وب سایت خود را در یک ادیتور html مانند ویژوال استودیو باز کرده و آن کد را در بخش head آن پیست (paste) کنید. اگر از قبل، متا تگ های دیگری در بخش head وب سایت خود دارید، مهم نیست متا تگی که گوگل به شما می دهد را کجا پیست کنید. فقط کافیست در تگ head تعریف شود. اگر وب سایت شما بخش head ندارد، می توانید یک تگ head برای آن تعریف کنید و متا تگ گوگل را در آن پیست کنید.

پس از اینکه کد فوق در بخش head صفحه اصلی وب سایت تان درج شد، فایل صفحه اصلی را توسط نرم افزارهایی مانند CuteFtp و یا بخش File manager کنترل پنل هاست آپلود و جایگزین فایل قبلی کنید. پس از انجام این فرآیند، سایت خود را در مرورگر باز کرده و روی صفحه اصلی آن view source را بزنید. باید بتوانید متا تگ جدید را در بخش head آن مشاهده کنید.

 

فشردن دکمه Verify در وبمستر تولز:

وقتی که مطمئن شدید که متا تگ تائیدیه گوگل در head سایت شما قرار دارد، به کنسول جستجوی گوگل بازگردید و دکمه VERIFY را کلیک کنید. با اینکار، گوگل صفحه اصلی سایت شما را بازبینی می کند و در صورتی که کد موردنظر را در HEAD ببیند، با یک پیام مبنی بر موفقیت آمیز بودن تائید سایت، به شما اطلاع می دهد. و اگر کد متا تگ را نبیند، پیام خطایی نمایش خواهد داد.

نکته: پس از اینکه وب سایت تان توسط کنسول سرچ گوگل تائید شد، کد متا تگ مذکور را از صفحه اصلی وب سایت خود حذف نکنید. زیرا اینکار باعث Unverified (تائید نشده) شدن مجدد وب سایت شما خواهد شد.

 

۲- آپلود یک فایل HTML:

برای انجام این روش، شما باید بتوانید به ریشه (ROOT) وب سایت خود فایلی را آپلود کنید. مانند روش قبل (کد HTML) باید در مقابل نام وب سایت خود در داشبورد کنسول سرچ گوگل، Manage site و سپس verify this site را کلیک کنید. سپس در لیست متدهای تائید گوگل، HTML file upload را در یکی از تب های Recommended و Alternative پیدا کنید و کلیک کنید. در تصویر زیر، نحوه انتخاب این متد را مشاهده می کنید:

 

آپلود فایل html برای تائید GWT

 

دانلود فایل HTML تائیدیه GWT و آپلود آن در ROOT سایت:

وقتی که این روش را انتخاب می کنید، یک فایل html بطور اتوماتیک دانلود می شود. شما باید این فایل را در فولدر اصلی وب سایت خود (root directory) آپلود کنید. شما نباید هیچ تغییری در محتوای این فایل و یا نام آن اعمال کنید. اگر تغییری در این فایل رخ دهد، گوگل قادر نخواهد بود آن فایل را شناسایی کند و متعاقب آن، وب سایت شما verify نمی شود.

پس از اینکه فایل html را در محل مربوطه کپی کردید، به کنسول سرچ گوگل بازگردید و روی VERIFY کلیک کنید. اگر فایل در جای درست خود کپی شده باشد و هیچ تغییری در آن نداده باشید، گوگل پیام تائید شدن موفقیت آمیز را به شما اعلام می کند وگرنه شما با پیام خطا مواجه خواهید شد.

نکته: پس از اینکه وب سایت خود را از این طریق تائید (VERIFY) نمودید، نباید فایل HTML را از روت هاست خود پاک کنید. زیرا باعث می شود سایت شما مجددا UNVERIFIED شود.

 

۳- تائید از طریق Domain name provider:

فراهم‌کننده نام دامین (Domain name provider) همان شرکتی است که هاست و دامین وب سایت خود را از آن خریداری نموده اید. با این روش تائید، شما به گوگل اعلام می کنید که نه تنها این دامین، بلکه تمام ساب دامین (subdomain) های آن نیز متعلق به من است و دیگر نیازی نیست برای هر کدام از ساب دامین ها، عملیات تائید (verification) را مجددا انجام دهید. این روش بخصوص برای وب سایت هایی که مقیاس بزرگ دارند بسیار مناسب می باشد.

مانند دو روش قبل، به داشبورد کنسول گوگل رفته و manage site > verify this site را کلیک کنید. در روش های موجود، Domain name provider را انتخاب کنید. مانند تصویر زیر:

 

تائید از طریق Domain name provider

 

به محض انتخاب این گزینه، لیستی از domain name provider های معروف و محبوب (مانند GoDaddy.com) به شما نمایش داده می شود و از شما خواسته می شود که provider وب سایت خود را از آن لیست انتخاب کنید. اگر provider موردنظر شما در آن لیست وجود ندارد، روی گزینه other کلیک کنید. سپس به شما دستورالعملی نمایش داده می شود که چگونه می توانید یک رکورد DNS TXT برای provider وب سایت خود ایجاد کنید. اگر روش DNS TXT برای provider شما کار نمی کند، باید یک رکورد CNAME ایجاد کنید.

 

۴- استفاده از Google Tag Manager یا GTM:

اگر از Google Tag Manager یا GTM در سایت خود استفاده می کنید، استفاده از این روش برای تائید (VERIFY) وب سایت تان در کنسول گوگل بهترین روش خواهد بود. اگر قصد استفاده از این روش برای تائید شدن وب سایت تان را دارید، باید در اکانت GTM خود، اجازه دسترسی View, Edit, Manage را فعال کرده باشید. قبل از شروع این روش، مطمئن شوید که کد GTM در صفحه وب شما بلافاصله بعد از تگ BODY تعریف شده باشد.

از داشبورد کنسول سرچ گوگل، از مقابل نام وب سایت تان، گزینه manage site > verify this site را انتخاب کرده و در لیست نمایان شده، Google Tag Manager را مانند تصویر زیر از یکی از تب های recommended یا alternative کلیک کنید:

 

استفاده از Google Tag Manager یا GTM

 

بعد از اینکه گزینه Google Tag Manager را انتخاب کردید، دکمه Verify را کلیک کنید. اگر گوگل بتواند کد GTM شما را در جای خود (بلافاصله بعد از تگ body) پیدا کند، وب سایت شما تائید می شود وگرنه Unverified باقی می ماند.

 مانند ۴ روش قبل، شما نباید کد GTM را از سایت خود پاک کنید زیرا باعث Unverified شدن سایت تان خواهد شد.

 

افزودن کد گوگل آنالیتیکس (Google analytics code):

اگر هم اکنون از گوگل آنالیتیکس (Google Analytics یا GA) برای مانیتور کردن ترافیک وب سایت خود بهره می برید، استفاده از این روش بهترین و راحت ترین روش برای تائید کردن سایت تان است. اما ابتدا باید چک کنید که کد GA باید حتما در تگ HEAD وب سایت شما تعریف شده باشد و نه در BODY آن. اگر این کد در بدنه وب سایت شما تعریف شده باشد، باید آنرا به HEAD صفحه منتقل کنید تا گوگل بتواند آنرا شناسایی و تائید کند.

از داشبورد کنسول سرچ گوگل، از مقابل نام وب سایت تان، گزینه manage site > verify this site را انتخاب کرده و در لیست نمایان شده، Google analytics tracking method را از یکی از تب های recommended یا alternative کلیک کنید.

 

افزودن کد گوگل آنالیتیکس (Google analytics code)

 

در مقاله بعد، چگونگی اتصال گوگل آنالیتیکس به کنسول جستجوی گوگل را شرح خواهیم داد.


برچسب‌ها:

آموزش گوگل وبمستر تولزآموزش وبمستر تولزتائید وب سایتکاربرد وبمستر تولزکنسول جستجوی گوگلکنسول سرچ گوگلگوگل تگ منیجروب مستر تولز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هجده =