آموزش گیت Git – بخش ۸ – لود پروژه از گیت‌هاب

آموزش گیت Git - بخش 8 - لود پروژه از گیت‌هاب

آموزش گیت Git – بخش ۸ – لود پروژه از گیت‌هاب

Git & Github Tutorial – Part8

در مقاله قبل، نحوه آپلود پروژه در گیت‍هاب (Github) را شرح دادیم. از ثبت نام در گیت هاب گرفته تا لاگین و سپس قرار دادن پروژه در  Github . در این مقاله، می خواهیم برعکس این قضیه را آموزش دهیم. یعنی لود کردن پروژه ای از گیت هاب بر روی کامپیوتر خود.

 

نحوه لود پروژه از وب سایت Github به سیستم خود

 

ویرایش فایل ها در وب سایت گیت‌هاب:

برای ویرایش و توسعه فایل ها در وب سایت گیت‌هاب، روی نام فایل دلخواه خود کلیک کنید تا بتوانید کدهای آن فایل را مشاهده کنید. سپس روی آیکون مداد که در بالای این بخش قرار دارد کلیک کرده تا کدهای فایل به مد ویرایش بروند.

ویرایش فایل ها در وب سایت گیت‌هاب

اکنون می توانید تغییرات لازم را روی آن انجام داده و در نهایت commit کنید. به هر commit باید یک نام اختصاص دهید و توضیحات کامیت اختیاری می باشد. در آخر دکمه commit را کلیک کنید.

کامیت کردن تغییرات در گیت هاب

 

استفاده از دستور pull برای لود پروژه:

برای اینکار باید از دستور pull استفاده کنید. برای مشاهده راهنمای استفاده از این دستورالعمل، دستور git pull –help را اجرا کنید.

استفاده از دستور pull برای لود پروژه

 برای شروع لود پروژه (ادغام یا merge کردن پروژه واقع در وب سایت گیت هاب با پروژه واقع در سیستم خود) ابتدا روی فولدر حاوی پروژه خود راست کلیک کرده سپس git bash here کلیک کنید. در این مرحله کافیست دستور git pull origin را در command line نمایش داده شده نوشته و اجرا کنید. با اینکار، تمام فایلها و فولدرهای پروژه شما با پروژه موجود در گیت هاب، سینک (Sync) می شوند.

دستور git pull origin در گیت

 

دانلود پروژه واقع در گیت هاب:

اگر فولدر پروژه شما از روی سیستم‌تان به هر دلیلی پاک شود، در صورتی که آنرا در وب سایت Github قرار داده باشید، می توانید مجددا آنرا دانلود کنید. بدین منظور، روی دکمه سبزرنگ Clone or Download کلیک کنید. در پنجره ظاهر شده، می توانید از دو طریق، پروژه خود را از گیت هاب دریافت کنید. یکی اینکه آنرا در قالب یک فایل Zip دانلود کنید. دیگری اینکه url ارائه شده در این پنجره را کپی کرده (مثلا آدرس https://github.com/Safari66/project-test.git) سپس در فولدری که می خواهید پروژه تان دانلود شود راست کلیک کرده و git bash here را انتخاب نمائید. در این مرحله باید دستور https://github.com/Safari66/project-test.git git clone  را اجرا کنید.

دانلود پروژه واقع در گیت هاب

نکته: در صورت تمایل می توانید نام فولدر این پروژه را در سیستم خود تغییر دهید. برای اینکار، پس از دستور فوق، می توانید نام دلخواه را برای پروژه خود تعریف کنید و سپس آنرا اجرا کنید.

نام فولدر این پروژه را در سیستم خود تغییر دهید

اکنون اگر توسط دستور cd به فولدر همین پروژه منتقل شوید، و سپس دستور لاگ (git log –oneline) را اجرا کنید، می توانید تمام commit های انجام شده را ملاحظه کنید.

بنابراین نباید از پاک شدن فولدر پروژه تان از روی سیستم نگران شوید. زیرا می توانید براحتی آنرا از گیت هاب دانلود نمائید. (البته در صورتیکه قبلا آنرا به سایت Github منتقل کرده باشید!)

کاربرد دیگر دستور pull و clone اینست که می توانید ویرایش هایی که دیگر توسعه دهندگان روی پروژه شما اعمال کرده اند را به پروژه خود انتقال دهید و از آن بهره ببرید.

در بخش نهم از آموزش گیت و گیت هاب، نحوه همکاری در پروژه ای واقع در وب سایت گیت هاب (Github) را آموزش خواهیم داد.

 

0/5 ( 0 نظر )
.ez-toc-title-container { text-align: right; display: inline; color: green; font-weight: bolder; direction: ltr; }

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید!

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کتابخانه آنلاین

فروشگاه آنلاین مجله آموزشی محتوا

مقالات اخیر

مقالات تصادفی

فهرست کلی مقالات

کتاب آموزش گوگل آنالیتیکس

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی

آموزش تصویری گوگل آنالیتیکس

آموزش کامل فعال‌سازی HTTPS در وردپرس

دانلود کتاب "فعال‌سازی HTTPS در وردپرس"

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی

معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا در سال 2019

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی "معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا در سال 2019"