آموزش گیت Git – بخش ۶ – دستور gitignore در گیت

آموزش گیت Git - بخش 6 - دستور gitignore در گیت

آموزش گیت Git – بخش ۶ – دستور gitignore در گیت

Git & Github Tutorial – Part6 

در مقاله قبل، با دستور Stash و کاربرد آن در سیستم کنترل ورژن گیت آشنا شدیم. در این مقاله، می خواهیم دستور gitignore را برای صرف نظر کردن از برخی فایل ها و یا فولدرها را آموزش دهیم.

 

استفاده از دستور gitignore برای صرف‌نظر کردن:

 

کاربرد دستور gitignore:

گاهی اوقات پیش می آید که می خواهید گیت از بررسی برخی از فایل ها و یا فولدرهای پروژه‌تان صرف نظر کند و تغییرات آنها را نادیده بگیرد و آنها را دنبال نکند (Untrack). مانند هنگام استفاده از nmp (node package manager)  که فولدرها و فایل های زیادی را در پروژه تان ایجاد می کند و نیازی نیست توسط سیستم کنترل ورژن Git بررسی شوند.

 

تعریف دستور gitignore در گیت:

فرض کنید در پروژه ما فولدری بنام node_modules وجود دارد که نمی خواهیم توسط Git دنبال شود و همچنین می خواهیم تمام فایل هایی که دارای فرمت txt می باشند توسط گیت نادیده گرفته شوند. ابتدا دستور git touch .gitignore را اجرا کنید تا فایل .gitignore در فولدر اصلی پروژه تان ساخته شود. سپس فایل .gitignore را باز کنید و عبارات زیر را داخل آن بنویسید:

node_modules/

*.txt

تعریف دستور gitignore در گیت

نکته۱: node_modules بدلیل اینکه فولدر می باشد و نمی خواهیم فایل ها و فولدرهای داخل آن هم توسط گیت دنبال شوند، علامت / را بعد از آن تعریف کرده ایم. در خط دوم نیز اعلام کرده ایم که هر فایل با پسوند txt را دنبال نکند. مهم نیست نام آن فایل چه باشد.

استفاده از دستور gitignore

اکنون اگر git status را اجرا کنیم، ملاحظه می شود که گیت فقط فایل .gitignore را بعنوان فایل جدید شناسایی می کند و می گوید باید آنرا به مخزن (repository) commit کنید. و فایل های متنی با فرمت txt و فولدر node_modules را نادیده می گیرد. پس در این مرحله فقط کافیست فایل .gitignore را کامیت کنید. بدین منظور، دستور git add . و سپس git commit –m “add gitignore file” را اجرا کنید.

کاربرد دستور gitignore در گیت

 

صرف نظر کردن از فایل های متنی در گیت:

نکته۲: ممکن است بخواهیم گیت تمام فایل های متنی با فرمت txt را دنبال نکند اما در مورد یک فایل خاص متنی استثناء قائل شود و تغییرات آنرا بررسی کند. فرض کنید نام فایل موردنظرمان trackit.txt می باشد. کافیست عبارت !trackit.txt را در فایل .gitignore تعریف کنید. اکنون اگر git status بگیریم، می گوید تغییرات فایل trackit.txt در مخزن گیت درج نشده است و باید commit شود.

 

دنبال نکردن (untrack) فایل یا فولدر در گیت:

نکته۳: در مواقعی ممکن است بخواهید فایل یا فولدری که قبلا توسط گیت دنبال میشد را دیگر دنبال نکنید (untrack). در این مثال می خواهیم فولدر js را بهمراه تمام محتویاتش untrack کنیم. بدین منظور ابتدا  در فایل .gitignore عبارت js/ را بنویسید. سپس دستور git rm –cached –r . را اجرا کنید. در این مرحله نباید هیچ تغییری در فایل یا فولدری انجام دهید. بلافاصله دستور git add . را اجرا کنید. اکنون فولدر js بهمراه فایل ها و فولدرهای داخل آن untrack شده است و اگر تغییری در آنها اعمال کنید، گیت دنبال نخواهد کرد. در انتها برای ثبت تغییرات کافیست commit کنید.

دنبال نکردن untrack یک فایل در گیت

بنابراین بطور خلاصه کافیست دستورات زیر را به ترتیب اجرا کنید:

  1. git rm –cached –r .
  2. git add .
  3. git commit –m “Untrack js folder”

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره دستور gitignore به مقاله مرجع دستور gitignore در سایت git مراجعه کنید.

 

ضمیمه بخش ششم:

 

تعریف نام و آدرس ایمیل در گیت توسط دستور git config:

در صورتی که فایل config موجود در فولدر .git را ویرایش کنید و نام و ایمیل خود را در آنجا وارد کنید، اطلاعات شما فقط در سطح همان پروژه ذخیره می شود. اما اگر می خواهید نام و ایمیل شما بصورت سراسری (Global) تعریف شوند، باید به مسیر زیر بروید:

C:\Users\your_user\.gitconfig

در مسیر فوق، بجای your_user نام یوزر ویندوز سیستم خود را بنویسید. فایل .gitconfig را توسط nodepad باز کنید. برای مشاهده راهنمای استفاده از دستور config ، دستور git config –help را اجرا کنید.

 

تعریف نام توسعه دهنده در تنظیمات گیت:

با اجرای دستور git config user.name “Ehsan Safari” نام شما بصورت محلی (local) و تنها در همان پروژه تعریف خواهد شد و در پروژه های بعدی که با گیت کنترل می کنید، مجددا باید نام خود را تعریف کنید. پس از اجرای دستور فوق، به فولدر .git بروید و فایل config را توسط notepad باز کنید. مشاهده می کنید که نام شما به این فایل افزوده شده است. برای اینکه نام خود را بعنوان توسعه دهنده پروژه، بصورت سراسری (Global) تعریف کنید، باید ابتدا خطی که با اجرای کد بالا در فایل config درست شده است را بصورت دستی پاک کرده و دستور git config –global user.name “Ehsan Safari” را اجرا کنید.

 

تعریف ایمیل توسعه دهنده در تنظیمات گیت:

برای درج ایمیل توسعه دهنده در گیت بصورت Global، دستور git config –global user.email “EhsanSafari@hotmail.com را اجرا کنید.

در بخش هفتم از آموزش گیت، وارد وب سایت github خواهیم شد و پس از ایجاد یک حساب کاربری و لاگین به آن، پروژه خود را آپلود خواهیم کرد.

 

0/5 ( 0 نظر )
.ez-toc-title-container { text-align: right; display: inline; color: green; font-weight: bolder; direction: ltr; }

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید!

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کتابخانه آنلاین

فروشگاه آنلاین مجله آموزشی محتوا

مقالات اخیر

مقالات تصادفی

فهرست کلی مقالات

کتاب آموزش گوگل آنالیتیکس

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی

آموزش تصویری گوگل آنالیتیکس

آموزش کامل فعال‌سازی HTTPS در وردپرس

دانلود کتاب "فعال‌سازی HTTPS در وردپرس"

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی

معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا در سال 2019

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی "معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا در سال 2019"