آموزش گیت Git – بخش ۴ – مفاهیم branch و merge

آموزش گیت Git - بخش 4 - مفاهیم branch و merge

آموزش گیت Git – بخش ۴ – مفاهیم branch و merge

Git & Github Tutorial – Part4 

در مقاله قبل، نحوه بازگردانی تغییرات انجام شده (commit reset) در گیت را با ذکر سه مثال بیان کردیم. در این مقاله، مفهوم شاخه (branch) در گیت و نیز ادغام (merge) آنها را آموزش خواهیم داد.

 

دستورات branch و merge در گیت

 

کاربرد branch در گیت چیست؟

فرض کنید در حال توسعه یک اپلیکیشن تحت وب می باشید. می خواهید نسخه های مختلفی از این اپلیکیشن را ارائه کنید. احتمالا برای انجام اینکار تا قبل از آشنایی با Git، برای نگهداری نسخه های مختلف پروژه، از فولدر آن پروژه یک کپی تهیه می کردید و کلمه v1 به معنی version1 را به انتهای نام آن فولدر اضافه می کردید. اما اکنون که در حال یادگیری سیستم ورژن کنترل Git می باشید، توصیه می شود از امکاناتی که گیت برای داشتن ورژن های مختلف پروژه در اختیارتان قرار می دهد استفاده کنید. پس از استفاده از قابلیت تعریف branch در گیت، قادر خواهید بود نسخه اول پروژه خود را ذخیره کنید و به توسعه نسخه دوم آن ادامه دهید.

 

آشنایی با مفهوم merge در گیت:

فرض کنید یک گروه در حال توسعه یک وب سایت می باشد و این تیم شامل ۴ نفر می باشد. این افراد بر روی ۴ قسمت مجزای وب سایت یعنی هدر، فوتر، بخش اصلی و سایدبار کار می کنند. هنگامیکه کار این ۴ نفر به اتمام برسد، باید این ۴ بخش را با هم ادغام (merge) کنند و یک وب سایت را تشکیل دهند.

 

راهنمای استفاده از دستور branch در Git:

اکنون باید نحوه تعریف دستور branch را در گیت فرا بگیرید. همانند سایر دستورات گیت، با اجرای دستور git branch –help می توانید وارد مقاله آموزشی دستور branch از وب سایت git شوید و یا توسط دستور git branch –h می توان تمام دستورات مرتبط با branch را در همان کنسول گیت مشاهده کنید.

به منظور تعریف یک branch کافیست دستور ساده git branch dev را اجرا کنیم که در اینجا dev یک کلمه دلخواه است. یعنی ما نام اولین branch پروژه خود را dev قرار دادیم.

 

مشاهده لیست شاخه ها در گیت:

برای مشاهده لیست تمام branch ها، دستور git branch –a را اجرا می کنیم. در هر پروژه ای که از گیت بهره می برد، branch ای بنام master بصورت پیش فرض وجود دارد که شاخه اصلی هر پروژه می باشد. بنابراین در این مثال پس از اجرای دستور git branch –a لیست شاخه ها بصورت master و dev نمایش داده خواهند شد.

اجرای دستور branch و مشاهده لیست تمام branch ها

 

مشاهده لیست branch های پروژه لاراول:

برای مشاهده branch های یک پروژه واقعی در وب سایت github.com به آدرس https://github.com/laravel/laravel مراجعه نمائید. در بخش branch: master با باز کردن لیست بازشو، لیست تمام نسخه های فریم ورک laravel را می توانید مشاهده کنید. با انتخاب هریک از این ورژن ها، ممکن است فایل ها و فولدرهای پروژه لاراول کم و یا زیاد شود.

 

 

جابجایی بین branch ها در گیت:

به منظور جابجایی بین branch های مختلف در یک پروژه، دستور git checkout dev را اجرا کنید. در این دستور، می توانید بجای dev نام شاخه دلخواه خود را بنویسید تا به آن branch سوئیچ کنید.

دستور git checkout در گیت

 

نحوه حذف یک شاخه در گیت:

برای پاک کردن شاخه dev باید ابتدا از آن branch خارج شوید، سپس آنرا توسط دستور git branch –d dev حذف کنید.

دستور git branch –d برای حذف شاخه در گیت

 

نکته: برای اینکه دو عمل ایجاد شاخه و سوئیچ به آن شاخه را بصورت همزمان انجام دهید باید دستور git checkout –b develop را اجرا کنید. نام شاخه ما در این مثال develop می باشد. با اجرای این دستور باعث می شوید هم شاخه develop را ایجاد کرده باشید و هم به شاخه develop سوئیچ کرده باشید.

 

کاربرد branch (شاخه) در گیت (Git):

دقت داشته باشید که در صورت اعمال تغییرات در شاخه dev (مثلا ویرایش یک فایل و افزودن دو فایل جدید) این تغییرات تنها در همین شاخه قابل مشاهده است. بنابراین اگر به شاخه master سوئیچ کنید، پروژه به حالت قبل بازمی گردد. یکی از کاربردهای تعریف branch اینست که شما بخواهید یک نسخه تستی از پروژه تان را در کنار نسخه اصلی داشته باشید و کدهای جدیدی که می خواهید روی پروژه خود تست کنید را در ورژن تستی پروژه اعمال کنید. بدون اینکه نسخه اصلی پروژه شما ضربه ای بخورد. پس از اینکه کدهای جدیدتان را در شاخه تستی امتحان کردید و جواب داد، می توانید این کدها را به شاخه اصلی پروژه خود اضافه کنید. اما آیا باید این کدهای جدید را بصورت دستی از نسخه تستی به نسخه اصلی منتقل کرد (کدهای جدید را از نسخه تستی کپی و در نسخه اصلی paste کرد)؟ پاسخ این سوال خیر است. شما می توانید براحتی با استفاده از دستور merge این دو نسخه را ادغام کنید.

تعریف شاخه و سوئیچ به آن در گیت

نکته: توجه داشته باشید که حتما قبل از استفاده از دستور merge و ادغام نسخه ها با یکدیگر، توسط دستور commit، تغییرات انجام شده در شاخه تستی را به repository اضافه کنید. بنابراین با اجرای دستور git commit –a –m “add changes to test branch” می توان اینکار را انجام داد.

 

انجام عملیات ادغام شاخه ها (merge):

فرض کنید دو شاخه داریم به نام های master و develop و کدهای جدید خود را در شاخه develop نوشته ایم و تست موفقیت آمیزی داشته اند. اکنون می خواهیم این کدها را نیز در شاخه master داشته باشیم. بدین منظور، ابتدا به شاخه master سوئیچ کرده و سپس دستور git merge develop را اجرا کنید. با اجرای این دستور، کدهای جدید و احتمالا فایل هایی که در شاخه develop ایجاد کرده ایم به master منتقل خواهند شد.

دستور git merge در گیت

برای اینکه مطمئن شویم این انتقال بدرستی صورت گرفته است می توانید کد git log را در شاخه master اجرا کنید و لاگ های آن را مشاهده کنید. برای مشاهده لاگ های انجام شده بصورت گراف، کافیست دستور git log –graph را اجرا کنید.

در بخش پنجم از آموزش گیت، درباره دستور stash در git و کاربرد آن توضیح خواهیم داد.

 

5/5 ( 1 نظر )
.ez-toc-title-container { text-align: right; display: inline; color: green; font-weight: bolder; direction: ltr; }

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید!

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کتابخانه آنلاین

فروشگاه آنلاین مجله آموزشی محتوا

مقالات اخیر

مقالات تصادفی

فهرست کلی مقالات

کتاب آموزش گوگل آنالیتیکس

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی

آموزش تصویری گوگل آنالیتیکس

آموزش کامل فعال‌سازی HTTPS در وردپرس

دانلود کتاب "فعال‌سازی HTTPS در وردپرس"

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی

معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا در سال 2019

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی "معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا در سال 2019"