معرفی متا تگ og یا open graph – بخش ۴
معرفی متا تگ og یا open graph - بخش 4 : در این مقاله، متا تگ های جانبی و اختیاری مانند og:site_name و نام نویسنده article:author و... را بررسی می کنیم

در مقاله قبل، متا تگ توضیحات (og:description) و تصویر (og:image) و شناسه فیسبوک (Facebook App ID) را معرفی و بررسی کردیم. در این مقاله که بخش آخر از آموزش متا تگ های og می باشد، درباره متا تگ های جانبی مانند نام نویسنده و نام سایت توضیح خواهیم داد.

 

متا تگ های جانبی (Subsidiary Meta Tags):

تعدادی از متاتگ های og وجود دارند که تعریف کردن آنها الزامی نمی باشد اما در موارد خاصی می توانند مفید باشند.

 

  • متاتگ نام سایت (The Site Name Meta Tag):

متاتگ نام سایت، با og:site_name تعریف می شود که برابر نام وب سایت شما و یا بطور مشخص، نام برند شماست. ممکن است دامین وب سایت شما نیز باشد. مانند متاتگ وب سایت TutsPlus که بصورت زیر تعریف شده است:

<meta name="og:site_name" content="Tuts+">

فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی، نام سایت (og:site_name) را به کاربران نمایش نمی دهد. اما هنگامی که پلاگین شبکه اجتماعی فیسبوک را روی وب سایت خود نصب می کنید، نام وب سایت (site_name) مانند تصویر زیر، در نوتیفیکیشن (notification) نمایش داده می شود.

-	متاتگ نام سایت (The Site Name Meta Tag)

 

  • متاتگ های وابسته به نوع (The Type-Related Meta Tags):

متاتگ های متعددی وجود دارند که به نوع content type تعریف شده در متاتگ og:type بستگی دارند. بعنوان مثال اگر نوع محتوا را در متاتگ og:type برابر article تعریف کرده باشید، متاتگ های زیر را شامل خواهد شد و og:article:published_time و og:article:publisher و article:section و article:tag . قبل از استفاده از متاتگ های فوق، باید ابتدا یک فضای نام (namespace) جدید بطور اختصاصی برای Article تعریف کنید. بنابراین ما تابحال سه فضای نام (namespace) خواهیم داشت: og و fb و article:

<!DOCTYPE html>
<html prefix="og: http://ogp.me/ns# fb: http://ogp.me/ns/fb# article: http://ogp.me/ns/article#">
<head>
</head>
<body>
</body>
</html>

  • متا تگ نویسنده مقاله (The Article Author):

    بنابر مستندات فیسبوک در مورد متاتگ نویسنده (Author)، مقدار این متاتگ (اتریبیوت content) باید برابر آدرس پروفایل کاربر درفیسبوک و یا ID کاربر در فیسبوک باشد. به کد زیر دقت کنید:

<meta name="article:author" content="https://www.facebook.com/johndoe"> 

تعریف بیش از یک نویسنده نیز ممکن است. بصورتی که مانند کد زیر، آدرس ها و یا ID نویسندگان مقاله، با یک ویرگول (,) از هم جدا شوند:

<meta name="article:author" content="https://www.facebook.com/johndoe, https://www.facebook.com/janedoe">

نکته: اگر نویسنده مقاله، در شبکه اجتماعی فیسبوک، حساب کاربری (ACCOUNT) نداشته باشد، می توانید به شکل زیر، متا تگ author را تعریف کنید:

<meta name='author' content='Ehsan Safari' />

شبکه اجتماعی فیسبوک، نام نویسنده مقاله را مانند تصویر زیر نمایش خواهد داد:

متا تگ نویسنده مقاله (The Article Author)

 

همانطور که بیان کردیم، این متاتگ ها به نوع مطالب صفحه (content type) بستگی دارد و بعنوان مثال اگر نوع صفحه video.movie باشد، استفاده از متا تگ های زیر بسیار می تواند سودمند باشد:

Og:video:actor و og:video:director و og:video:duration .

متاتگ های Open Graph در شبکه های اجتماعی دیگر نظیر LinkedIn و GooglePlus و… نیز مورد استفاده قرا می گیرد. اما همانطور که در مقالات قبل عرض کردیم، موسس و مبدع متا تگ های Open Graph شرکت فیسبوک می باشد و اولین بار در این شبکه اجتماعی مورداستفاده قرار گرفت.

در نهایت اگر مطالب وب سایت شما به شکل دلخواه تان به اشتراک گذاشته نمی شوند، می توانید از پلاگین Facebook Sharing Debugger برای یافتن و رفع خطای موجود استفاده کنید.

 

منابع:


https://developers.facebook.com/docs/reference/opengraph
https://www.w3.org/TR/rdfa-lite/
http://ogp.me/


برچسب‌ها:

آموزش متا تگمتا تگ authorمتا تگ ogمتا تگ site_nameمتا تگ نام سایتمتا تگ نام نویسندهمتا تگ نوع متندیدگاه‌ها :