معرفی متا تگ og یا open graph – بخش ۱
معرفی متا تگ og یا open graph - بخش 1 : در این مقاله، متا تگ og یا open graph را معرفی می کنیم و دلیل استفاده از آنرا بیان می کنیم.

متاتگ Open Graph

کنترل چگونگی به نمایش درآمدن صفحات وب سایت در شبکه های اجتماعی

منبع: https://webdesign.tutsplus.com/

متاتگ Open Graph

 

کدها و محتوای هیچ دو وب سایتی شبیه هم نیست. بنابراین برای شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک می تواند مشکل باشد که بخش صحیح از مطالب یک صفحه وب را برای نمایش انتخاب کند. اینجا جایی است که پروتکل گراف باز (Open Graph Protocol و یا OGP) وارد بازی می شود! ابتکار عمل این پروتکل بدست شرکت فیسبوک می باشد. فیسبوک برای نمایش صحیح تکه ای از صفحه که مناسب می باشد، متاتگ opengraph را تولید نمود. تصویر زیر را در نظر بگیرید:

متاتگ opengraph

 

در تصویر فوق، یک صفحه وب بدون استفاده از متاتگ های opengraph در شبکه اجتماعی فیسبوک (facebook) به اشتراک گذاشته شده است. مشاهده می کنید که هیچ فرمت خاصی ندارد و چند خط اول مقاله را بعنوان متاتگ description در نظر گرفته است. همانطور که در صفحه وب نمونه مشاهده می کنید، با اینکه دارای تصویر و نام نویسنده (author) و سایر المان ها می باشد، فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی، بصورت پیش فرض، هیچیک از آنها را نمایش نمی دهد و باید توسط متاتگ های opengraph و یا بطور مختصر تگ های og آنها را برای فیسبوک بصورت دستی تعریف کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تگ های og، به وب سایت مرجع opengraph مراجعه شود.

 

استفاده از متاتگ og (OpenGraph Meta Tags):

متاتگ های og همانند متاتگ هایی که برای سئو تعریف می شوند (مانند title و description و keywords) تعریف خواهند شد. قبل از افزودن متا تگ های og، ابتدا بهتر است بصورت زیر XML Namespace های تگ og را در تگ html تعریف کنیم:

<!DOCTYPE html>
<html xmlns:og="http://ogp.me/ns#"
      xmlns:fb="http://ogp.me/ns/fb#">
<head>
</head>
<body>
</body>
</html>

مفهوم Namespace در زبان HTML شبیه سایر زبان های تحت وب می باشد. از ابهام (Ambiguity) در ساختار داده ها جلوگیری می کند. در مثال زیر، فضای نام (namespace) og به پروتکل Open Graph اشاره دارد و فضای نام fb به مالکیت فیسبوک بر این متاتگ رجوع دارد. این namespace ها را در اتریبیوتی بنام prefix تعریف می کنیم:

<!DOCTYPE html>
<html prefix="og: http://ogp.me/ns# fb: http://ogp.me/ns/fb#">
<head>
</head>
<body>
</body>
</html>

 

در مقاله بعد، نحوه افزودن متاتگ های og (Open Graph Meta Tags) را آموزش می دهیم.


برچسب‌ها:

استفاده از متاتگ ogمتا تگ ogمتا تگ opengraphمتا تگ شبکه اجتماعیمتا تگ فیسبوکمتاتگ ogمتاتگ open graphدیدگاه‌ها :