طراحی Layout بخش سوم
طراحی Layout بخش سوم : معرفی قابلیت های Layout در ASP.NET MVC . تعریف RenderBody و RenderSection و کاربرد آنها . تفاوت RenderSection و ContentPlaceHolder .

آموزش MVC –> جلسه چهارم –> قسمت سوم

مطالبی که در دو بخش ابتدایی طراحی Layout تا اینجا یاد گرفتیم ، مانند MasterPage در ASP.NET webform بود . ولی از این مقاله به بعد ، با امکانات جالب و کارآمد Layout آشنا می شویم .

سناریو : در ASP.net webform اگر بخواهیم چند بخش از صفحه را داینامیک اعلام کنیم یعنی در صفحات مختلف محتویات متفاوتی داشته باشد ، باید در MasterPage چند تا  contentPlaceHolder تعریف کنیم . ولی در MVC قضیه متفاوت است . بدین صورت که در Layout یک بخش اصلی داریم بنام RenderBody و قسمتهای اضافی (که میخواهیم علاوه بر بدنه اصلی ، داینامیک باشد) با RenderSection تعریف می شوند . بنابر این ما باید در فایل Layout یک و فقط یک RenderBody داشته باشیم و هیچ یا چند تا RenderSection . دستور RenderSection پارامتر ورودی بنام name میگیرد که مثلا برای بخش header میتوانیم بدین صورت تعریف کنیم :

@RenderSection(name: "HeaderSection")

نکته : اگر در Layout بخش RenderSection تعریف کنیم ولی در View ای که از این layout خوراک میگیرد renderSection را تعریف نکنیم با خطا مواجه می شویم . پس باید دقیقا به تعداد RenderSection های فایل layout در view نیز RenderSection را تعریف کنیم .

برای تعریف section در view باید بصورت کد زیر عمل کنیم :

 
 @section HeaderSection
{
  Home
}
                 

بنابراین در این مثال کد layout ما بصورت زیر است :

 
@RenderBody()

و کد view آن نیز بصورت زیر می باشد :

 
@{
  ViewBag.Title = "Learn 3";
  Layout = "~/Views/Shared/Layouts/_Layout3.cshtml";
}
@section subHeaderSection
{
 Home
}

Learn 3

Hello World!

توضیح : بخش renderSection که در view به رنگ آبی مشخص شده است میرود بجای rendersection فایل layout می نشیند و بقیه کدهای view (تگ h2 و p) داخل renderBody نمایش داده میشوند .

نکته : برای یادگیری بیشتر به وبلاگ asp.net مراجعه شود .

در مقاله بعد ، با هم می بینیم که چگونه میتوان section ای را بصورت اختیاری (optional) تعریف کرد . با ما باشید …smiley


برچسب‌ها:

LayoutrenderBodyrenderSectionدیدگاه‌ها :