شروع کار با جی کوئری Jquery
آموزش جی کوئری --> جلسه اول --> قسمت اول : در این مقاله ، به معرفی Jquery می پردازیم و فایل جی کوئری را از سایت Jquery.com دانلود میکنیم .

آموزش جی کوئری

برگرفته از ویدیوی آموزشی Lynda.com

(jQuery Essential Training)

لوگوی جی کوئری

 

جی کوئری چیست ؟

کتابخانه ای از جاوا اسکریپت است که رایگان و متن باز (Open Source) می باشد و در اکثر مرورگرهای موجود بخوبی کار میکند (Cross Browser) . همچنین بسادگی قابل فهم و توسعه می باشد .

جی کوئری می تواند براحتی با css و Javascript تعامل داشته باشد و پلاگین های بسیار زیادی در اینترنت (بصورت رایگان و متن باز) وجود دارد که می توانیم از آنها در پروژه خود استفاده کنیم و یا ایده بگیریم . همانطور که در تصویر فوق (لوگوی جی کوئری) مشخص است ، شعار جی کوئری write less, do more می باشد . به این معنی که کمتر بنویس ، بیشتر انجام بده . به زبان خودمانی یعنی با کد کمتر بازدهی بیشتری خواهید داشت . وب سایت اصلی و مرجع جی کوئری Jquery.com می باشد که دوستانی که با زبان انگلیسی آشنایی بیشتری دارند ، راحت تر می توانند از آموزش ها و پلاگین های این سایت استفاده کنند .

 

استفاده از IDE مناسب :

برای شروع کد نویسی ، نرم افزاری نیاز دارید که کدهای JQuery را در آن بنویسید . می توانید از یکی از نرم افزارهای Visual StudioBracketsSublime Text استفاده کنید :

https://www.sublimetext.com/

http://brackets.io/

https://www.visualstudio.com/

بنده از نرم افزار Visual Studio استفاده می کنم . اکثر مقالات این دوره آموزشی نیازی به سرور ندارند ولی در مقاله ای که به Ajax می رسیم باید از وب سرور استفاده کنیم زیرا Ajax با سرور در تعامل است .

 

دانلود جی کوئری :

با مراجعه به وب سایت جی کوئری (http://jquery.com/download/) مشاهده می کنید که در کل دو نسخه جی کوئری داریم . یکی Compressed Production و دیگری نسخه UnCompressed Development . در زمان نگارش این مقاله ، نسخه ۱٫۱۲٫۲ از جی کوئری در دسترس می باشد .

فعلا از نسخه دوم یعنی غیر فشرده استفاده می کنیم و بنابراین روی لینک مربوط به آن راست کلیک کرده (مطابق تصویر زیر) و Save Link As را بزنید :

دانلود جی کوئری

 

 در مقاله بعد ، یک فایل html می سازیم و در آن به کتابخانه جی کوئری ، رفرنس خواهیم داد .


برچسب‌ها:

Jquery Introductionآموزش Jqueryآموزش جی کوئریدانلود جی کوئریمعرفی جی کوئریمقدمه جی کوئری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + دوازده =