داده ساختارمند Schema.org Structured Data
داده ساختارمند Schema.org Structured Data » در این مقاله آموزشی، داده ساختارمند Schema.org را معرفی کرده و نحوه استفاده از آنرا بیان می کنیم.

داده ساختارمند Schema.org

Schema.org Structured Data

منبع: https://moz.com/learn/seo/schema-structured-data

داده ساختارمند Schema.org

 

Schema.org یا به اختصار Schema شامل لغت‌نامه مشخصی از تگ ها (یا میکروداده-microdata) می باشد که می توانید به کد HTML سایت خود اضافه کنید تا نمایش بهتری در نتایج موتورهای جستجو (SERPs) داشته باشد.

 

نمونه کد (Code Sample):

<div itemscope itemtype="https://schema.org/Book">

  <span itemprop="name"> Inbound Marketing and SEO: Insights from the Moz Blog</span>

  <span itemprop="author">Rand Fishkin</span>

</div>

 

داده ساختارمند Schema.org چیست؟

Schema.org که نتیجه همکاری بین شرکت های Google و Yahoo! و Yandex و Bing می باشد، به منظور ارائه یک فرمت استاندارد برای نمایش وب سایت ها در نتایج موتورهای جستجو بوجود آمده است. افزودن Schema markup به کدهای HTML یک وب سایت، به بهبود نمایش آن سایت در نتایج موتورهای جستجو (SERP) کمک می کند. اینکار از طریق بهبود Rich Snippet واقع در زیر عنوان وب سایت در نتایج موتورجستجو انجام می شود. به تصویر زیر دقت کنید:

ارائه یک فرمت استاندارد برای نمایش وب سایت ها در نتایج موتورهای جستجو

 

در تصویر بالا مشاهده می شود که در آیتم اول، پس از خط URL سایت، میزان امتیاز این لینک و نیز تاریخ انتشار آن نمایش داده شده است. این داده ها از طریق داده های ساختارمند (Structured Data) Schema.org تولید شده اند. در صورتی که در آیتم دوم، این داده ها مشاهده نمی شوند و تنها متای توضیحات (Meta Description) نمایش داده شده است.

برای نمایش ستاره های امتیازدهی و review باید از دستورات زیر استفاده کنید:

<div itemprop="aggregateRating" itemscope itemtype="https://schema.org/AggregateRating">

  <span itemprop="ratingValue">[Aggregate rating given]</span> stars –

  <span itemprop="reviewCount">[Number of reviews]</span> reviews

</div>

برای تولید داده های مختص خودتان، به وب سایت Google's Structured Data Markup Helper مراجعه کنید.

Google's Structured Data Markup Helper

 

تفاوت بین Schema ، Microdata و Structured data:

داده ساختارمند (Structured Data) یک سیستم زوج نام-مقدار می باشد (name, value) که به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای سایت شما را بصورت دسته بندی شده و مرتب ایندکس کند.

میکروداده یا Microdata نوعی از داده های ساختارمند می باشد که با html5 کار می کند.

Schema.org پروژه ای است که بر اساس توافقات مشخصی در زمینه تگ های میکروداده (microdata tags) ایجاد شده است.

تفاوت بین Schema ، Microdata و Structured data

 

آیا Schema جایگزین Open Graph می شود؟

اپن‌گراف (Open graph) یا با اختصار تگ های og ، نوعی زبان نشانه گذاری (markup) است که توسط فیسبوک ابداع شده است و هدف از آن مشخص کردن تصویر و توضیحات (description) و سایر المان های یک مقاله یا پست از وب سایت است برای به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی. در حالیکه Schema لیست بسیار کامل تری از option ها را در اختیار کاربران قرار می دهد. در یک صفحه از وب سایت می توان از هر دوی آنها (Schema و og) استفاده کرد اما Open graph نمی تواند جایگزین Schema باشد.

 

 

انواع داده ها (Item Type) در Schema:

داده های ساختارمند (Structured Data) برای نشانه گذاری (markup) انواع آیتم ها از محصول (product) تا رویداد (event) و دستور پخت غذا (recipe) مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا بمنظور ارائه اطلاعات بیشتر برای موارد لیست زیر بکار می رود:

Creative work

Event

Organization

Person

Place

Product

 

لیست کامل آیتم هایی که می توان توسط داده های ساختارمند Schema تعریف کنیم را در این سایت مشاهده کنید.

هر نوعی از اطلاعات تعدادی property دارد که می توان توسط آنها توضیحات بیشتری درباره آن آیتم ارائه کرد. بعنوان مثال یک "book" که در زیرمجموعه "Creative work" قرار می گیرد، می تواند property هایی نظیر "عنوان:name" و "author" و "illustrator" و "isbn" و… را شامل باشد. به خودتان بستگی دارد که بخواهید یک آیتم را تا چه حد توضیح و شرح دهید.

 

موتورهای جستجویی که از Schema استفاده می کنند:

Schema توسط موتورهای جستجوی گوگل (Google)، یاهو (Yahoo!)، بینگ(Bing) و یاندکس (Yandex) تشخیص داده می شود. در مورد پشتیبانی موتورهای جستجوی دیگر از Schema اطلاعی در دسترس نمی باشد.

 

تاثیر داده ساختارمند (Structured Data) بر روی رتبه سایت:

اگرچه تاثیر استفاده از داده های ساختارمند (Structured data) موضوع بحث و گفتگوی بسیاری از محافل بوده است، اما میتوان گفت شواهد مشخص و قاطعی وجود ندارد که تعریف اینگونه داده ها تاثیر مستقیم روی رتبه (ranking) سایت خواهد داشت. با اینحال نشانه هایی وجود دارد که وب سایت هایی که از Structured data استفاده کرده کرده اند، تعداد کلیک بیشتری در صفحات نتایج جستجو دارند (CTR بالاتر) نسبت به سایت هایی که از این داده ها استفاده نمی کنند.

 

مطالعه بیشتر:

 


برچسب‌ها:

Microdataschema.orgstructured dataداده ساختارمندسایت schemaفرمت schemaمیکرودادهمیکرودیتادیدگاه‌ها :