آموزش گوگل وبمستر تولز – بخش ۶
آموزش گوگل وبمستر تولز - بخش 6 : در این بخش، نحوه چک کردن فایل robots.txt در سرویس گوگل وبمستر تولز را آموزش خواهیم داد...

در مقاله قبل، افزودن نقشه سایت (Site map) در گوگل وبمستر تولز را آموزش دادیم. در این مقاله، درباره فایل Robots.txt مطالبی را ارائه خواهیم داد و نحوه چک کردن این فایل را توضیح می دهیم.

 

چک کردن فایل robots.txt  در گوگل وبمستر تولز

داشتن یک وب سایت به این معنی نیست که می خواهید تمام صفحات آن توسط خزنده های موتور جستجو ایندکس شوند.

اگر صفحه یا صفحاتی وجود دارد که می خواهید از دسترس خزنده ها (crawler) دور بماند و ایندکس نشود، می توانید از فایل robots.txt استفاده کنید. فایل ربات (robots.txt) در روت سایت شما قرار دارد و به ربات های خزنده می گوید که کدام یک از صفحات را پیمایش و ایندکس نکند.

این نکته قابل ذکر است که استفاده از فایل ربات، تضمینی نمی دهد که صفحات موردنظر ما از دید خزنده ها پنهان بماند و ایندکس نشوند. همچنین فایل ربات مانع از این نمی شود که سایت های دیگر به آن صفحه یا صفحات ذکر شده لینک ندهند. حتی اگر این صفحات، ایندکس نشوند.

اگر می خواهید فایل ربات (robots.txt) وب سایت تان را مشاهده کنید و آن را ویرایش کنید، مانند تصویر زیر، به داشبورد کنسول مراجعه کرده و در منوی Crawl ، گزینه robots.txt Tester را کلیکی کنید:

 

چک کردن فایل robots.txt

 

اگر هنوز وب سایت تان را تائید (verify) نکرده اید، قبل از مشاهده و ویرایش فایل robots حتما verify کنید. منوی robots.txt tester امکان مشاهده، ویرایش و احیانا در صورت بروز خطا امکان نمایش خطا را به شما می دهد. همچنین این امکان را برای شما فراهم می کند که خزنده و یا ربات های گوگل را بهمراه url ای که می خواهید ایندکس نشوند را انتخاب کنید:

 

منوی robots.txt tester

 

نکته ۱: به محض اعمال تغییر در فایل ربات (robots.txt) توسط منوی robots.txt tester ، فایل فیزیکی robots.txt واقع در روت (ریشه) هاست شما بطور اتوماتیک آپدیت نمی شود. برای آپدیت شدن سریع و بلافاصله این فایل، باید فایل robots را از روت سایت دانلود کرده و پس از اعمال تغییرات لازم، آنرا آپلود کنید تا با فایل قبلی جایگزین (replace) شود.

نکته ۲: فایل robots.txt حتما باید در ریشه (root) هاست وب سایت تان ایجاد شود. بعنوان مثال اگر در آدرس زیر ذخیره شود بی تاثیر خواهد بود:

http://www.example.com/somecategory/robots.txt

در ابزار تست فایل ربات (robots.txt testing) روی لینک Verify live version کلیک کنید تا مطمئن شوید فایل ربات بدرستی در روت هاست شما قرار گرفته است. سپس Submit live version را کلیک کنید.

در مقاله بعد، نحوه معرفی یک url به گوگل وبمستر تولز به منظور سریع تر ایندکس شدن آن صفحه وب را آموزش می دهیم.


برچسب‌ها:

چک کردن فایل robots.txtفایل robots.txtفایل رباتدیدگاه‌ها :