آموزش سرویس گوگل وبمستر تولز – بخش ۵
آموزش سرویس گوگل وبمستر تولز - بخش 5 : در این مقاله، نقشه سایت را معرفی کرده و فواید بارگذاری آن در سرویس وبمستر تولز را بیان خواهیم کرد و در نهایت چگونگی افزودن نقشه سایت (sitemap) را در سرویس گوگل وبمستر تولز آموزش خواهیم داد.

در مقاله قبل، چگونگی اتصال گوگل آنالیتیکس به کنسول جستجوی گوگل را بررسی کردیم  ارتباط بین این دو سرویس گوگل را متوجه شدیم.

در این مقاله می خواهیم نحوه افزودن نقشه سایت (sitemap) را به اکانت خود در گوگل وبمستر تولز آموزش دهیم.

 

افزودن نقشه سایت در گوگل وبمستر تولز:

 

نقشه سایت چیست؟

نقشه های سایت، اطلاعات مهمی نظیر ساختار وب سایت و نوع محتوای در دسترس را به خزنده های موتور جستجو ارائه می دهد. نقشه سایت می تواند شامل متادیتا (Meta data) بهمراه جزئیات باشد. مانند اطلاعاتی راجع به تصاویر، ویدیو و … و اینکه سایت شما چندوقت یکبار آپدیت می شود.

نقشه سایت (Site map)

 

فواید معرفی نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل:

با افزودن (submit) نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل، برآیند شناسایی صفحات و محتوای آنها را برای خزنده های موتورهای جستجو مانند گوگل راحت تر می کنید. بخاطر داشته باشید که معرفی نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل، الزامی نمی باشد و سایت شما برای نداشتن نقشه سایت، جریمه (penalize) نخواهد شد. اما مسلما افزودن حداقل یک نقشه سایت ضرری ندارد بلکه برای وب سایت های زیر مفید هم می باشد:

  • وب سایت هایی که تازه شروع بکار کرده اند و هنوز لینک های زیادی از سایت های دیگر دریافت نکرده اند.
  • وب سایت هایی که مقیاس بسیار بزرگی دارند.
  • وب سایت هایی که دارای صفحات متعددی هستند و بخوبی ب هم لینک نشده باشند.

 

نحوه افزودن نقشه سایت (Sitemap):

قبل از اینکه بتوانید نقشه سایت (SITEMAP) را در اکانت کنسول جستجوی گوگل تعریف کنید، باید سایت شما حتما تائید (VERIFY) شده باشید. در مقالات قبل ، متدهای مختلف VERIFY کردن سایت را به تفصیل بررسی کردیم.

از داشبورد کنسول جستجو، روی لینک نام وب سایتی که می خواهید برای آن نقشه سایت تعریف کنید، کلیک کنید. سپس مطابق تصویر زیر، در منوی واقع در سایدبار سمت چپ، و در زیرمنوی Crawl ، گزینه sitemap را انتخاب کنید:

 

زیرمنوی Crawl ، گزینه sitemap

 

مانند تصویر زیر، روی دکمه قرمزرنگ ADD/TEST SITEMAP کلیک کنید:

 

ADD/TEST SITEMAP

 

با کلیک روی دکمه فوق، باکسی برای شما باز می شود که می توانید آدرس نقشه سایت تان را در آن بنویسید:

 

نقشه سایت (SITEMAP) در Webmaster Tools

 

در باکس فوق باید محلی که نقشه سایت (SITEMAP) در آن قرار دارد را بعد از نام دامین سایت وارد کنیم. به همین راحتی شما توانستید نقشه سایت تان را به گوگل بشناسانید.

در صورتی که نقشه ای برای سایت تان ندارید، می توانید با مراجعه به وب سایت هایی مانند xml-sitemaps.com نقشه سایت خود را در فرمت xml ایجاد کنید.

در مقاله بعد، درباره فایل robots.txt و نحوه چک کردن تنظیمات آن صحبت خواهیم کرد.


برچسب‌ها:

sitemapافزودن نقشه سایتافزودن نقشه سایت در گوگل وبمستر تولزسایت مپفواید نقشه سایتنقشه سایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + سه =