آموزش سرویس گوگل وبمستر تولز – بخش ۴
آموزش سرویس گوگل وبمستر تولز - بخش 4 : در این مقاله، چگونگی اتصال و ارتباط بین سرویس های گوگل آنالیتیکس به کنسول جستجوی گوگل را بررسی می کنیم. تفاوت دو سرویس گوگل آنالیتیکس و وبمستر تولز را نیز بررسی می کنیم و فواید داده های ترکیبی این دو سرویس را بیان خواهیم کرد.

در مقاله قبل، دو متد دیگر برای تائید وب سایت در گوگل وبمستر تولز را معرفی کردیم. متدهای Domain name provider و Google tag manager . در این مقاله قصد داریم چگونگی اتصال Google Analytics به Google Search Console را شرح دهیم.

 

مقایسه سرویس های google search console و google analytics

 

نحوه اتصال گوگل آنالیتیکس به کنسول جستجوی گوگل

 

تفاوت دو سرویس گوگل آنالیتیکس و وبمستر تولز:

ممکن است در ظاهر، اطلاعاتی که دو سرویس گوگل یعنی Google analytics و Google search console به کاربران ارئه می کند یکسان و شبیه هم باشد اما در واقع تفاوت های کلیدی دارند.

داده‌های ارائه شده توسط گوگل آنالیتیک:

بطور کلی داده هایی که GA (گوگل آنالیتیکس) ارائه می دهد عبارتند از:

  • بازدیدکنندگان وب سایت چه کسانی هستند
  • وب سایت چه تعداد بازدیدکننده دارد
  • بازدیدکنندگان چگونه به سایت شما می رسند
  • کاربران، چه بازه زمانی را در سایت شما صرف می کنند
  • کاربران سایت تان در کدام مناطق جغرافیایی زندگی می کنند

 

داده‌های ارائه شده توسط وبمستر تولز:

در حالی که کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) برخلاف GA ، بیشتر اطلاعات داخلی (INTERNAL INFORMATION) وب سایت ها را ارائه می دهد. بطور کلی این اطلاعات عبارتست از:

  • چه سایتی به شما لینک داده است
  • نشان دهنده خطاهای احتمالی موجود در سایت
  • کلمات کلیدی که سایت شما با آنها در موتورهای جستجو نمایش داده می شود.

 

همچنین GA و Google Search Console به یک شکل به داده ها نگاه نمی کنند و آنها را از طریق یکسانی بدست نمی آوردند. بعنوان مثال اگر شما به گزارش یکسانی از این دو سرویس نگاهی بیاندازید، داده ها مطمئنا یکسان نخواهد بود.

کسب داده‌های ترکیبی دو سرویس:

برای کسب داده های هر دوی این سرویس ها، بهتر است آنها را به هم لینک و متصل کنید. اتصال سرویس های GA و Google search console می تواند داده هایی را به شما ارائه دهد که هرگز قبل دسترسی به این اطلاعات در هیچیک از این سرویس ها فراهم نبود. پس اگر موافق باشید، شروع کنیم:

اگر وب سایت تان را تائید (verify) نکرده اید، قبل از شروع عملیات اتصال دو سرویس مذکور، باید آنرا تائید کنید.

 

اتصال سرویس های GA و GSC:

در داشبورد کنسول سرچ گوگل، روی نام وب سایتی که می خواهید سرویس های GA و GSC را در آن متصل کنید کلیک کنید. سپس روی آیکون چرخ‌دنده (gear) کلیک کنید و مانند تصویر زیر گزینه Google analytics property را انتخاب کنید:

Google analytics property

 

سپس گوگل لیستی از تمام اکانت هایی را که در حساب کاربری گوگل شما تعریف شده است را نمایش می دهد. شما فقط کافیست نام اکانت GA موردنظرتان را انتخاب کنید.به همین راحتی توانستید دو ابزار Google Analytics و Google Search Console را به هم متصل کنید و از داده های جدید و تلفیقی آن دو استفاده کنید.

در مقاله بعد، افزودن نقشه سایت (Site map) در گوگل وبمستر تولز را آموزش می دهیم.


برچسب‌ها:

Google analytics propertyآموزش search consoleآموزش کنسول جستجوی گوگلتفاوت آنالیتیکس با وبمسترداشبورد کنسول سرچ گوگل