آموزش گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۸
آموزش گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش 8 : در این مقاله، پرسش و پاسخ های پرتکرار در زمینه گوگل آنالیتیکس مطرح می باشد را بیان کرده ایم. مانند: چک کردن گزارشات آنالیتیکس بصورت روزانه، خلاصه کردن گزارشات آنالیتیکس، به اشتراک گذاری داده های گوگل آنالیتیکس، مشاهده کلمات کلیدی Not Provided و...

در مقاله قبل، سه نوع گزارش گوگل آنالیتیکس را مشاهده کردیم. در انتهای آن مقاله نیز درباره میانبرها و ایمیلها صحبت کردیم.

در این مقاله قصد داریم پرسش های پرتکراری که در زمینه گوگل آنالیتیکس وجود دارد را عنوان کرده و پاسخ هریک را بیان کنیم.

 

سوالات متداول گوگل آنالیتیکس (Google Analytics FAQ):

اگر هنوز سوالاتی در زمینه کار با گوگل آنالیتیک دارید، لطفا به سوال و جواب های زیر نگاهی بیاندازید. شاید سوال شما نیز بین آنها پاسخ داده شده باشد:

  • داده های گوگل آنالیتیکس خود را چگونه با دیگران به اشتراک بگذارم؟

برای انجام اینکار نیازی نیست اطلاعات اکانت Google Analytics خود (یوزرنیم-پسورد) را به فرد یا افراد موردنظر بدهید! فقط کافیست در بخش مدیریت (Admin) اکانت خود، در هر یک از سه بخش Account ، Property و یا View روی قسمت User management کلیک کنیم. مطابق تصویر زیر: 

 

داده های گوگل آنالیتیکس خود را چگونه با دیگران به اشتراک بگذارم

 

    در این قسمت، شما می توانید آدرس ایمیل افرادی را که می خواهید اطلاعات آن بخش را با آنها به اشتراک بگذارید را وارد نمائید و نوع دسترسی به آن داده ها نیز حتما تعیین کنید (Edit , Read , …) تصویر زیر را مشاهده کنید:

 

به اشتراک گذاری گزارشات گوگل آنالیتیکس

 

  • من علاقه ای به مشاهده گزارشات و آمار وب سایتم در گوگل آنالیتیکس ندارم! آیا کسی می تونه آنرا برای من خلاصه کند؟

بله! سرویس Quill Engage می تواند گزارشات موجود در گوگل آنالیتیکس را بگیرد و آنرا خلاصه و مرتب کند و به شما ارائه دهد.

نکته مهم و دلچسب آن هم اینست که این سرویس برای نهایتا ۱۰ وب سایت (Property) رایگان می باشد!

 

گزارش ماه May وب سایت

 

  • من تعداد زیادی وب سایت دارم و نمی خواهم گزارشات گوگل آنالیتیک آنها را بصورت روزانه چک کنم. چکار کنم؟

شما دو گزینه در این سناریو دارید:

۱- شما می توانید به صفحه اصلی گوگل آنالیتیک خود رفته و در آنجا لیستی از تمام وب سایت های خود بهمراه آمار کلی و جنرال آنها در مورد session ، bounce rate ، conversion rate و … را مشاهده کنید:

 

مشاهده لیست وب سایت ها در گوگل آنالیتیکس

 

۲- شما می توانید از داشبوردهای تجاری مانند Cyfe نیز استفاده کنید. البته این روش دو حالت رایگان و پولی (premium) دارد که ماهیانه ۱۹ دلار میپردازید (در صورتی که پرداخت شما سالانه باشد، ماهیانه ۱۴ دلار هزینه برای شما خواهد داشت) در حالت حرفه ای (پولی) Cyfe ، شما می توانید به تعداد نامحدود داشبورد (dashboard) و بی شمار ویجت (widget) در اکانت خود داشته باشید. داده هایی مانند گزارشات گوگل آنالیتیکس، داده های شبکه های اجتماعی، keyword rankings ، Moz stats و غیره را می توانید در این داشبوردها داشته باشید. تصویر زیر مربوط به داشبوردهای Cyfe می باشد:

 

داشبورد تجاری Cyfe

 

استفاده از این داشبوردها، بطور چشمگیری زمان مصرفی برای مشاهده و آنالیز گزارشات گوگل آنالیتیکس وب سایت شما را کاهش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به بلاگ Cyfe مراجعه فرمائید.

 

  • گوگل آنالیتیکس می گوید بیشتر از ۹۰ درصد کلمات کلیدی ارگانیک (organic) وب سایت شما در دسترس نیست (Not Provided). برای بدست آوردن تمام کلمات و عبارت کلیدی، باید چکار کنم؟

در دسترس نبودن (Not Provided) یکی از روش‌های گوگل می باشد که توسط آن از حریم خصوصی کاربران محافظت می کند و تمام کلمات کلیدی (keywords) را که کاربران توسط آنها به سایت شما رسیده اند را نمایش نمی دهد (به قول معروف لو نمی دهد!) برای یافتن این کلمات، می توانید از سرویس های دیگر گوگل مانند گوگل وب‌مستر تولز (Google webmaster tools) و یا همان کنسول جستجو (Search Console) که رایگان می باشد استفاده کنید. سرویس هایی مانند Authority Labs و Hit Tail نیز وجود دارند که توسط آنها می توانید کلمات کلیدی مخفی و کشف نشده را مشاهده کنید و نسخه های رایگان و پولی ((paid دارند. تصویر زیر مربوط به کنسول گوگل آنالیتیکس می باشد: 

 

نمایش کلمات کلیدی مخفی در گوگل آنالیتیکس

 

سرویس های Hittail و Authoritylabs به داده های گوگل آنلیتیکس شما مانند Conversion و Session متصل نمی باشند اما حداقل می توانند کلمات کلیدی را که کاربران با آنها وارد سایت شما شده اند را بدست آورید.

در مقاله بعد، که آخرین بخش از آموزش سرویس گوگل آنالیتیکس می باشد، با یک پرسش و پاسخ دیگر و در نهایت با نحوه ویرایش گزارشات و داشبورد گوگل آنالیتیکس آشنا می شویم.


برچسب‌ها:

اشتراک گذاری گزارشات آنالیتیکایمیل زدن گزارش گوگل آنالیتیکسبه اشتراگ گذاری آمار گوگل آنالیتیکسخلاصه سازی گزارشات گوگل آنالیتیکداشبورد Cyfeداشبورد تجاری Cyfeسرویس Quill Engageکلمات کلیدی مخفیکنسول جستجو


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + هجده =