آموزش گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۷
آموزش گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش 7 : در این مقاله شما را با انواع گزارشات موجود در گوگل آنالیتیکس اعم از: گزارشات کاربران، گزارشات اکتسابی و گزارشات رفتاری آشنا خواهیم کرد. همچنین چگونگی ارسال این گزارش ها از طریق ایمیل و نحوه ایجاد shortcut در سرویس گوگل آنالیتیکس را آموزش می دهیم.

در مقاله قبل، با نحوه مشاهده داده های گوگل آنالیتیکس و نیز چگونگی گزارش گیری از آنها آشنا شدیم. در این مقاله می خواهیم با انواع گزارشات گوگل آنالیتیکس شما را آشنا کنیم.

 

انواع گزارشات گوگل آنالیتیک (Types of Google Analytics reports):

در این قسمت، می خواهیم شما را با امکاناتی که هر گزارش استاندارد گوگل آنالیتیکس فراهم می کند (که در منوی سایدبار سمت چپ پروفایل گوگل آنالیتیک قابل مشاهده است) آشنا کنیم و هریک را بطور اجمالی توضیح دهیم. ابتدا تصویر زیر را مشاهده کنید:

 

انواع گزارشات گوگل آنالیتیک

 

۱- گزارشات کاربران (Audience reports):

مشاهده کاربران بر اساس جنسیت، علایق، زبان و…

این قسمت، تمام اطلاعاتی را که شما درباره کاربران وب سایت تان می خواهید را ارائه می کند. در منوی> Demographics  Audience شما می توانید جنسیت و سن کاربران سایت خود را تشخیص دهید. در منوی Audience > Interests اطلاعاتی مبنی بر علایق کلی بازدیدکنندگان سایت تان موجود می باشد. اینکه هر کاربر در کدام منطقه جغرافیایی زندگی می کند را از منوی Audience > Geo > Location پیدا کنید. زبان محاوره هر کاربر را از طریق Geo > Language بدست آورید. از طریق Audience > Behavior می توانید ببینید کاربران شما چند وقت یکبار از سایت تان بازدید می کنند. در نهایت تکنولوژی و دستگاهی که کاربران از طریق آن وب سایت شما را مشاهده می کنند را می توانید با مراجعه به منوهای Technology  و Mobile بدست آورید. تصویر زیر را مشاهده کنید:

 

گزارشات کاربران (Audience reports)

 

۲- گزارشات اکتسابی (Acquisition reports):

مشاهده کانال های ورودی وب‌سایت:

این قسمت، اطلاعات کاملی در مورد عوامل سوق دهنده کاربران به سمت وب سایت شما را ارائه می کند (منوی All traffic) که این منو به بخش های All traffic > Channels و All traffic > Source/Medium تقسیم می شود. با مراجعه به زیرمنوی Social می توانید اطلاعاتی درباره ترافیک بازدیدکنندگانی که از طریق شبکه های اجتماعی به وب سایت شما رسیده اند را مشاهده کنید. شما همچنین می توانید اکانت گوگا آنالیتیکس خود را به Google AdWords متصل (connect) کنید تا اطلاعات دقیق تری درباره Campaign PPC ها بدست آورید. و نیز با اتصال آنالیتیک به گوگل وب‌مسترتولز (Google Webmaster Tools) می توانید داده های مفیدی در زمینه سئو (SEO-Search Engine Optimization) کسب کنید. به تصویر زیر دقت کنید:

 

 گزارشات اکتسابی (Acquisition reports)

 

۳- گزارشات رفتاری (Behavior reports):

ارائه اطلاعات دقیقی از صفحات و محتوای وب‌سایت:

 این دسته از گزارشات، اطلاعات دقیقی از صفحات و محتوای وب سایت تان ارائه می دهد. بطور مشخص، صفحات پربازدید و مهم سایت تان در منوی Site Content > All Pages قابل مشاهده است. صفحات ورودی وب سایت از طریق Site Content > Landing Page و صفحات خروجی از طریق منوی Site Content > Exit Pages قابل دسترسی و مشاهده می باشند. اگر قبلا قابلیت Site Search را فعال و تنظیم کرده باشید، با مراجعه به مسیر Site Search > Search Terms می توانید عباراتی را که کاربران سرچ کرده اند را مشاهده کنید. و همچنین صفحاتی که مورد جستجو قرار گرفته اند را توسط Site Search > Pages پیدا کنید. همچنین می توانید سرعت لود شدن وب سایت تان را از طریق Site Speed ببینید و در صورت نیاز به مشاهده پیشنهادهای گوگل در زمینه چگونگی افزایش سرعت وب سایت، به منوی Site Speed > Speed Suggestion مراجعه کنید.

 

گزارشات رفتاری (Behavior reports)

 

میانبرها و ایمیل‌ها (Shortcuts and Emails):

ایجاد میانبر به گزارشات دلخواه:

شما با اینکه به تمام گزارشات ارائه شده توسط گوگل آنالیتیک نیاز ندارید، پس از هر بار لاگین به اکانت خود، تمام گزارشات را مقابل چشم خود می بینید. برای اینکه بتوانید بخشی از گزارشات را بصورت مکرر و راحت تر ببینید، نیاز است تا یک میانبر برای آنها ایجاد کنید.

 

میانبرها و ایمیل‌ها (Shortcuts and Emails)

 

برای انجام اینکار، به لینک shortcut در بالای گزارش مراجعه کنید تا لینک آن گزارش به لیست میانبرهای واقع در سایدبار سمت چپ افزوده شود (مطابق تصویر فوق)

 

ارسال گزارشات از طریق ایمیل:

همچنین می توانیم گزارش مورد نظر را به خود و یا اعضای تیم مان ایمیل کنیم. برای اینکار، مطابق تصویر زیر، به لینک ایمیل مراجعه شود:

 

ارسال گزارش به ایمیل

 

بخاطر داشته باشید که اگر می خواهید گزارشاتی را به ایمیل های اعضای تیم خود ارسال کنید، حتما چندوقت یکبار ستون VIEW و سپس Scheduled Emails را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که ایمیل های موجود در آن لیست از اعضای فعلی تیم شما باشند و داده های وب سایت خود را به ایمیل های اشتباهی نفرستید. به تصویر زیر نگاه کنید:

 

ارسال گزارشات گوگل آنالیتیکس

 

در مقاله بعد، پرسش و پاسخ های متداول در مورد گوگل آنالیتیکس را بیان خواهیم کرد.


برچسب‌ها:

ارسال گزارشات آنالیتیکسانواع گزارش گوگل آنالیتیکانواع گزارشات گوگل آنالیتیکسایجاد میانبر در آنالیتیکایمیل ها در گوگل آنالیتیکسصفحات پربازدید در آنالیتیکسگزارش کاربران در آنالیتیکسگزارشات اکتسابیگزارشات رفتاریگزارشات کاربرانمیانبرهای گوگل آنالیتیکس


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =