آموزش گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۶
آموزش گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش 6 : در این مقاله، نحوه مشاهده داده های گوگل آنالیتیکس بهمراه گزارش گیری از آنها را آموزش خواهیم داد. همچنین ویژگی یک گزارش استاندارد و مشاهده گزارش در یک بازه تاریخی مشخص و در نهایت بخش Audience Overview را بررسی می کنیم.

در مقاله قبل، با نحوه تنظیم بخش جستجوی سایت در گوگل آنالیتیکس آشنا شدیم و در پایان مقاله، یاد گرفتیم که چگونه می توان یک اکانت جدید و یک property به گوگل آنالیتیک اضافه کنیم.

در این مقاله، می خواهیم چگونگی مشاهده داده های گوگل آنالیتیکس و نیز گزارش گیری از این داده ها را بررسی کنیم.

 

مشاهده داده ها و گزارشات گوگل آنالیتیک

 

مشاهده آمار کلی بازدیدکنندگان در آنالیتیک:

هنگامی که به مرحله مشاهده داده های وب سایت تان رسیدید، می توانید از ترافیک بازدیدکنندگان وب سایت مطالب زیادی را یاد بگیرید. هر بار که وارد پروفایل آنالیتیک خود می شوید، بطور پیش فرض وارد منوی Audience > Overview خواهید شد. در صورتی که چندین وب سایت را در اکانت گوگل آنالیتک خود تعریف کرده باشید، در ابتدای لاگین به پروفایل، پیامی مبنی بر انتخاب وب سایت را مشاهده می کنید و سپس وارد بخش audience overview آن وب سایت می شوید. این بخش، یکی از ده ها بخش گوگل آنالیتیک می باشد که گزارش های آماری در مورد وب سایت شما ارائه می دهند. شما همچنین می توانید برای میانبر زدن به این گزارش ها، مطابق تصویر زیر، به لینک Reporting در بالای صفحه مراجعه نمائید:

 

مشاهده داده های گوگل آنالیتیکس

 

ویژگی های گزارش استاندارد (Standard report features):

اکثر گزارشات استانداردی که توسط گوگل آنالیتیک ارائه می شود دارای فرمت زیر می باشد. در قسمت بالا و سمت راست گوگل آنالیتیکس، و در مقابل نام وب سایت خود، با زدن دکمه فلش به سمت پایین (drop-down arrow) مطابق تصویر زیر، می توانید وب سایت های دیگر را در صورت وجود مشاهده و انتخاب نمائید:

 

ویژگی های گزارش استاندارد

 

مشاهده گزارش یک بازه تاریخی مشخص:

در بخش گزارشات (Reporting) و در قسمت بالا و سمت راست این صفحه، می توانید مطابق تصویر زیر، محدوده تاریخ موردنظر را انتخاب کنید و گزارش های مربوط به آن دوره را مشاهده کنید:

 

تنظیم تاریخ گزارشات گوگل آنالیتیکس

 

دریافت اطلاعات تکمیلی در بخش Audience Overview:

با بردن ماوس روی هر قسمت از گزارشات گوگل آنالیتیک، اطلاعات مربوط به معرفی آن بخش بصورت tooltip (مطابق تصویر زیر) نمایش داده می شود. بعنوان مثال، اگر در بخش audience overview ماوس را روی خطوط ببریم، تعداد جلسات (sessions) مربوط به آن روز خاص را بصورت tooltip مشاهده خواهیم نمود. اگر با توجه به تصویر زیر، ماوس را روی هر یک از مقیاس های (metrics) زیر نمودار قرار دهیم، گوگل به ما می گوید که هر بخش به چه معناست:

 

مشاهده معیارهای Audience Overview

 

در بخش پایین نمودارهای تصویر فوق، ۱۰ کشور، شهر، زبان، مرورگر، سیستم‌عامل و رزولوشن مانیتور بازدیدکنندگان وب سایت شما نمایش داده می شود:

 

تعداد بازدیدکنندگان بر اساس معیارهای مختلف

 

بعنوان مثال، همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می کنید، هر یک از ده کشور، بصورت لینک می باشند که مثلا با کلیک روی کشور آمریکا، می توان آمار مربوط به آن کشور را بصورت دقیق تر مشاهده کرد. به تصویر زیر دقت کنید:

 

تعداد بازدیدکنندگان بر اساس کشور

 

با بردن ماوس (hover) روی هر ایالت یا استان آمریکا، می توان تعداد بازدیدکنندگان آن ایالت را بصورت مجزا مشاهده کرد:

 

تعداد بازدیدکنندگان بر اساس هر ایالت

 

همچنین می توانید به منظور مشاهده آمار هر ایالت روی آن کلیک کنید (چون مطابق تصویر فوق، هر ایالت نیز لینک می باشد) بطور کلی هر جا که لینک دیدید و یا علامت سوال مقابل یک عبارتی دیدید، با کلیک روی آن، می توانید اطلاعات بیشتری درباره آن عبارت دریافت کنید. هر چه بیشتر وارد جزئیات گوگل آنالیتیک می شوید، آمار جذاب تر و جالب تری دریافت خواهید کرد.

در مقاله بعد، انواع گزارشات گوگل آنالیتیک (Types of Google Analytics reports) را با هم خواهیم دید.


برچسب‌ها:

آمار کلی آنالیتیکسآمار کلی بازدیدکنندگانبخش audience overviewتعداد بازدیدکنندگان در google analyticsتعداد بازدیدکننده در گوگل آنالیتیکسداده های آنالیتیکگزارش بازه خاصگزارش گیری در آنالیتیکگزارش گیری در گوگل آنالیتیکسگزارشات گوگل آنالیتیکسمشاهده گزارشات در گوگل آنالیتیک


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =