آموزش گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۵
آموزش گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش 5 : در این مقاله، تنظیمات جستجوی سایت (Site Search Setting) و تعریف اکانت و property جدید در گوگل آنالیتیکس را توضیح می دهیم. اگر وب سایتی دارای قابلیت جستجوی داخلی باشد، می توان با مطالعه این مقاله، نحوه تنظیم بخش جستجو را در حساب آنالیتیکس یاد گرفت.

در مقاله قبل، نحوه تنظیم و ست کردن اهداف (Goals) را در اکانت گوگل آنالیتیکس تشریح کردیم. در این مقاله می خواهیم تنظیمات جستجو را در گوگل آنالیتیکس انجام دهیم.

 

تنظیمات جستجوی سایت در آنالیتیک (Set up site search):

 

نحوه تعریف جستجوی سایت در آنالیتیکس:

مورد دیگری را که می توانید راحت و سریع آنرا در اکانت گوگل آنالیتیک وب سایت خود فعال و تنظیم کنید، جستجوی سایت (Site Search) می باشد. البته در صورتی که وب سایت تان دارای باکس جستجو می باشد (مانند جستجوی واقع در هدر وب سایت moz):

 

تنظیمات جستجوی سایت در گوگل آنالیتیکس

 

فرمت url بهنگام جستجو در سایت:

مرحله اول اینست که یک جستجو در سایت خود انجام دهید . شما به آدرس صفحه جستجو نیاز خواهید داشت (که در تصویر زیر با کادر قرمز رنگ مشخص شده است) :

 

آدرس صفحه جستجو در وب سایت

 

سپس با ورود به پروفایل آنالیتیک خود و کلیک روی لینک Admin وارد محیط مدیریت آن شوید. سپس در بخش VIEW گزینه View Setting را انتخاب کنید:

 

تنظیمات view در گوگل آنالیتیکس

 

مطابق تصویر زیر ، تا رسیدن به گزینه Site Search Setting اسکرول کنید و آنرا روشن (On) کنید:

 

Site Search Setting in GA

 

به صفحه جستجوی وب سایت خود بازگردید و متغیری را که در url صفحه وجود دارد را کپی کرده (در مثال ما متغیر برابر حرف q می باشد) و در بخش Query Parameter وارد کنید. مطابق تصویر زیر:

 

تعریف پارامتر جستجو در گوگل آنالیتیکس

 

با انجام اینکار، از این پس، گوگل آنالیتیک تمام جستجوهای انجام شده در وب سایت شما را رهگیری (track) می کند و می توانید با مراجعه به آمار بدست آمده، بفهمید که کاربران کدام عبارت و یا صفحات را بیشتر جستجو کرده اند.

 

 

افزودن اکانت و property های دیگر:

 

افزودن اکانت جدید در آنالیتیکس:

اگر شما بخواهید یک اکانت دیگر در گوگل آنالیتیک ایجاد کنید، براحتی می توانید با مراجعه به منوی Admin و ستون اول از سمت چپ یعنی Account ، روی لیست بازشوی آن کلیک کرده و Create new account را بزنید. مطابق تصویر زیر:

 

تعریف اکانت جدید در گوگل آنالیتیکس

 

ایجاد property در گوگل آنالیتیکس:

به همین صورت اگر بخواهید یک وب سایت جدید به اکانت خود اضافه کنید، با مراجعه به ستون PROPERTY و بازکردن Dropdown آن، دکمه Create new property را انتخاب کنید. مطابق تصویر زیر:

 

تعریف PROPERTY در گوگل آنالیتیکس

 

سپس وارد مراحلی خواهید شد که در مقالات قبل، آنها را بیان کرده ایم.

وقتی که کد رهگیری (tracking id) را روی صفحات وب سایت خود قرار دادید و مراحل تعیین اهداف و تنظیمات مربوط به جستجوی سایت را انجام دادید، ۲۴ ساعت زمان می برد تا گوگل داده ها را از سایت شما دریافت کند و شما بعد از ۲۴ ساعت می توانید آمار و داده ها را ملاحظه کنید.

در مقاله بعد، نحوه مشاهده داده ها و گزارش گیری از آنها را در گوگل آنالیتیکس بررسی می کنیم.


برچسب‌ها:

property در آنالیتیکسsite search settingافزودن اکانت در آنالیتیکساکانت در گوگل آنالیتیکپارامتر جستجو در آنالیتیکستعریف property در گوگل آنالیتیکتعریف اکانت در گوگل آنالیتیکستنظیمات جستجوی سایتجستجو در آنالیتیکدیدگاه‌ها :