آموزش سئو یا بهینه سازی سایت – بخش ۵-۹
آموزش سئو یا بهینه سازی سایت – بخش 5-9 » در این مقاله، بیان می کنیم که از کجا متوجه شوید کارهای شما برای سئوی سایت اشتباه بود است.

در مقاله قبل، پنهان سازی محتوا (Cloaking) و صفحات کم ارزش (Low value pages) و آنالیزهای اسپم در سطح دامین (Domain-Level spam analysis) را بررسی کردیم. در این مقاله، بیان می کنیم که چگونه می توان متوجه شد کارهای شما در زمینه بهینه سازی وب سایت تان اشتباه بوده است.

 

فصل نهم: تصورات غلط راجع به موتورهای جستجو 

Misconceptions about search engines

بخش پنجم

 

از کجا متوجه می شوید که کارهای شما برای سئوی سایت اشتباه بود است؟

متوجه شدن اینکه وب سایت تان توسط موتورهای جستجو جریمه (penalty) شده است مشکل است. ممکن است الگوریتم گوگل آپدیت شده باشد و تغییراتی کرده باشد. ممکن است تغییری که شما در بخشی از سایت تان و یا محتوای آن داده اید باعث افت رنکینگ سایت شما شده باشد. قبل از اینکه تصور کنید وب سایت شما جریمه شده است، موارد زیر را بررسی کنید:

 

  1. مرحله اول: رد کردن (Rule out): اگر سایت شما شامل موارد موجود در این مرحله نمی باشد، به مرحله دوم یعنی چک کردن و پیروی از فلوچارت (به منظور رفع جریمه) مراجعه کنید.

* خطاها (Errors): خطاهای احتمالی یک وب سایت ممکن است مانع پیمایش خزنده های موتور جستجو (Crawler) شود. ابزار Google Search Console می تواند در این زمینه مفید باشد.

* تغییرات (Changes): انجام تغییراتی در سایت و یا صفحات آن ممکن است باعث تغییر نحوه پیمایش آن توسط موتورهای جستجو شود (مانند تغییر ساختار لینک دهی، جابجایی محتوا و غیره).

* شباهت (Similarity): سایت هایی را که دارای پروفایل با اشتراک گذاری بک لینک هستند را چک کنید. ممکن است آنها نیز دچار افت رتبه شده باشند. هنگامی که الگوریتم های موتور جستجو آپدیت می شوند ممکن است باعث جابجایی اهمیت لینک ها شود که به تغییر رتبه منتج خواهد شد.

* محتوای تکراری (Duplicate Content): بسیاری از وب سایت ها با مشکل تکراری و کپی بودن مطالب شان مواجه هستند. بویژه در وب سایت هایی با مقیاس بزرگ این مشکل حاد تر است.

 

       2- چک کردن فلوچارت (Follow Flowchart):

چک کردن فلوچارت

 

ترجمه فلوچارت بالا:

چک کردن فلوچارت (Follow Flowchart)

 

نکته: برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ارسال درخواست به گوگل برای بررسی مجدد وب سایت می توانید به این مقاله که از سری داکیومنت های گوگل است مراجعه کنید.

 

برداشتن جریمه ها از روی سایت (Getting penalties lifted):

ارسال درخواست بررسی مجدد و تجدیدنظر در مورد سایت مان به گوگل گاها کاری سخت و ناموفق می باشد. زیرا هیچ فیدبک و واکنشی مبنی بر تائید و یا عدم تائید مجدد سایت مان و دلیل آن به ما نمایش داده نمی شود. بنابراین مهم است که بدانیم به هنگام جریمه شدن سایت مان، چه کارهایی می توانیم انجام دهیم:

  1. اگر تاکنون در ابزار وب مستران گوگل (Google Webmaster Tool)، وب سایت خود را ثبت نام نکرده اید، حتما ثبت نام کنید. با اینکار یک لایه اعتماد بین سایت شما و موتور جستجوی گوگل ایجاد می شود.
  2. اطلاعاتی که از ابزار گوگل وب مسترز بدست می آورید را با دقت آنالیز کنید تا خطایی مبنی بر عدم دسترسی خزنده گوگل به صفحه یا صفحاتی از سایت تان و یا اسپم بودن آنها مشاهده نکنید. اکثر جریمه های اسپمی که وب سایت ها دچار آنها می شوند بدلیل همین عدم دسترسی Crawler ها می باشد.
  3. درخواست بررسی و تجدیدنظر را از طریق پنل سرویس گوگل وب مسترز ارسال کنید و نه از طریق فرم های عمومی (public). با اینکار، مجددا می توانید لایه ای از اعتماد را بین سایت تان و گوگل ایجاد کنید.
  4. شرح کارهایی که انجام داده اید (مانند لینک هایی که بدست آورده اید، چگونگی بدست آوردن آنها، چه کسی یا شرکتی آنرا به شما فروخته است و غیره) برای گوگل می تواند مهم باشد زیرا با استفاده از این اطلاعات، الگوریتم های خود را بهبود می بخشد.
  5. هر چیزی را که می توانید از سایت تان تصحیح و یا حذف کنید مانند لینک های بدی را که دریافت کرده اید، بهینه سازی افراطی و بیش از حد سایت تان (مانند keywords stuffing و …) را تصحیح کنید. بعد از اینکه تمام این کارها را انجام دادید، درخواست تجدیدنظر خود را برای گوگل بفرستید.
  6. برای انتظاری نسبتا طولانی آماده باشید، زیرا تجدیدنظر گوگل ممکن است هفته ها و حتی ماه ها طول بکشد. صدها و شاید هزاران وب سایت در طول یکهفته جریمه (penalized) می شود. بنابراین تصور صف انتظار طولانی، غیر منطقی نیست.
  7. اگر شما دارای برند و یا وب سایت معتبر و با ارزشی هستید، ترتیب اثر دادن به درخواست شما می تواند سریع تر انجام شود. مهندسین از تمام موتورهای جستجو بطور منظم در کنفرانس های صنعت جستجو (Search Industry) شرکت می کنند. مانند کنفرانس SMX و SES و …

 

"در نظر داشته باشید که رفع جریمه (penalty lifting) از تعهدات و مسئولیت های موتورهای جستجو نمی باشد. بطور قانونی آنها می توانند صفحه و یا سایتی را از نتایج جستجوی خود حذف کنند. شامل شدن (inclusion) در نتایج موتورهای جستجو یک امتیاز است و نه یک حق. بنابراین احتیاط کنید که از تکنیک هایی در سئوی سایت تان استفاده نکنید که باعث شود وب سایت تان دچار مشکل شود."

 

در مقاله بعد، با فصل دهم با موضوع اندازه گیری و پیگیری موفقیت (Measuring & tracking success) با شما خواهیم بود.

 


برچسب‌ها:

Keywords stuffingتکنیک های سئوی سایتسئوی سایتگوگل وب مسترزمحتوای تکراریوب مستران گوگل


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هفده =