آموزش سئو یا بهینه سازی سایت – بخش ۳-۹
آموزش سئو یا بهینه سازی سایت – بخش 3-9 » در این مقاله، آنالیزهای اسپم در سطح صفحه وب و استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی و لینک دهی را بررسی می کنیم.

در مقاله قبل، درباره جستجوی پولی (Paid Search) و اسپم موتور جستجو (Search Engine Spam) صحبت کردیم. با بخش سوم از فصل نهم آموزش سئو با ما باشید.

 

فصل نهم: تصورات غلط راجع به موتورهای جستجو 

Misconceptions about search engines

بخش سوم

 

آنالیزهای اسپم در سطح صفحه وب (page-level spam analysis):

موتورهای جستجو چک کردن اسپم ها را هم در سطح یک صفحه وب انجام می دهند و هم در کل وب سایت. ما ابتدا یاد می گیریم که چگونه دستکاری های انجام شده در سطح URL را ارزیابی کنیم:

 

کلمات کلیدی زیاد (Keywords stuffing):

یکی از تکنیک های واضح اسپم در یک صفحه وب، استفاده بیش از حد و تکراری کلمات و عبارات کلیدی می باشد که بطور اشتباه تصور می شود با تکرار کلمات کلیدی، بیشتر می توانند باعث تاثیر روی موتورهای جستجو شوند! همانطور که در بالا مطرح شد، این روش بی فایده می باشد.

اسکن صفحه وب برای کلمات کلیدی اسپم کار چالش انگیز و سختی نمی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به بلاگ MattCutts (مدیر بخش اسپم شرکت گوگل) مراجعه کنید.

 

لینک دهی دستکاری شده (Manipulative Linking):

یکی از رایج ترین انواع اسپم در دنیای وب، تلاش برای استفاده از قانون محبوبیت لینک ها در موتورهای جستجو است که به منظور بهبود رتبه وب سایت (بصورت مصنوعی و تقلبی) انجام می شود. این موضوع یکی از سخت ترین موارد اسپم است که یافتن اسپم هایی از این نوع برای موتورهای جستجو مشکل می باشد زیرا به فرمت های مختلفی استفاده می شود. تعداد اندکی از روش های زیاد لینک دهی دستکاری شده عبارتند از:

تبادل لینک متقابل (Reciprocal link exchange): در این روش، وب سایت ها، صفحه ای برای تبادل لینک ایجاد می کنند که لینک وب سایت های مورد تبادل را در آن درج می کنند و به همین شکل، وب سایت مقابل نیز لینک سایت اول را قرار می دهد. با تصور اینکه بر اساس قانون محبوبیت لینک، وب سایت بهینه تری داشته باشند. موتورهای جستجو، در نشانه گذاری و بی ارزش کردن اینگونه سایت ها تبحر خاصی دارند.

لینک های خریداری شده (Paid links): وب سایت هایی که بدنبال ارتقاء رتبه سایت خود هستند، از وب سایت های دیگر، لینک هایی خریداری می کنند. این شکل از تبادل گاهی به شبکه ای از فروشندگان و خریداران لینک تبدیل می شود که موتورهای جستجو بطور جدی در پی جلوگیری از کار آنها می باشند.

دایرکتوری لینک های بی کیفیت (Low quality directory links): این از موارد پرتکراری است که بسیاری از سئوکاران بعنوان منبعی برای دستکاری از آن استفاده می کنند. تعداد زیادی از وب سایت ها وجود دارند که بصورت رتبه-به ازای-پرداخت (pay-for-placement) فعالیت دارند و خود را قانونی و موجه نشان می دهند. گوگل اغلب با حذف کردن pagerank اینگونه سایت ها با آنها مقابله می کند اما با همه آنها اینگونه برخورد نمی کند.

 

روش های مختلفی برای ساختار لینک دهی وب سایت ها توسط موتورهای جستجو کشف شده است که در بسیاری از موارد، الگوریتم هایی تعریف کرده اند که تا حد زیادی جلوی تاثیر این روش ها را بگیرند. هنگامی که سیستم اسپم جدید گوگل معرفی شد، مهندسین گوگل توسط الگوریتم های هدفمند، مرور و بازخوانی توسط انسان ها و نیز مجموعه ای از گزارشات اسپم که وب مستران و سئوکاران گزارش می دهند، در حال مقابله با این روش ها می باشند.

در مقاله بعد، اثرات پنهان سازی محتوا (Cloaking) بر روی سئوی سایت و نیز صفحات کم ارزش (Low value pages) را بررسی خواهیم کرد.

 


برچسب‌ها:

Keywords stuffingتبادل لینکتکنیک اسپمکلمات کلیدیلینک دهیموتورهای جستجووب سایت اسپمدیدگاه‌ها :