آموزش سئو یا بهینه سازی سایت – بخش ۳-۱۰
آموزش سئو یا بهینه سازی سایت – بخش 3-10 » در این مقاله، ابزار وب سایت Moz را بعنوان نرم افزارها و ابزارهای آنالیز (Analytics Software) بررسی می کنیم.

در مقاله قبل، نرم افزارها و ابزارهای آنالیز (Analytics Software) در موتورهای جستجوی گوگل و بینگ را بررسی کردیم. در این مقاله، ابزارهای وب سایت MOZ را در این زمینه بررسی خواهیم کرد.

 

فصل دهم: اندازه گیری و پیگیری موفقیت 

Measuring & tracking success

بخش سوم

 

ابزار وب سایت Moz:

 

۱- معیارهای صفحه محور (Page Specific Metrics):

 • قدرت صفحه (Page Authority): این معیار مشخص کننده اینست که یک صفحه وب تا چه حد می تواند رتبه خوبی در نتایج جستجو بدست آورد (بدون درنظر گرفتن محتوای آن صفحه). هر قدر که Authority یک صفحه وب بیشتر باشد، پتانسیل بیشتری برای گرفتن رتبه بالاتر دارد.
 •  رنک ماز (MozRank): این امکان که بخشی از سرویس Open Site Explorer وب سایت Moz می باشد، که میزان محبوبیت (popularity) و قدرت (authority) لینک ها را از ده نمره مشخص می کند. موتورهای جستجو معمولا به صفحاتی که دارای لینک های با link authority بالاتر باشند، رنک و رتبه بهتری اختصاص می دهند.
 • اعتماد ماز (MozTrust): بخش دیگر از سرویس Open Site Explorer معیار MozTrust می باشد که با لینک ها در ارتباط است. در ابتدا، وب سایت های قابل اعتماد مانند وب سایت های دولتی و دانشگاه های معتبر بعنوان معیار اعتماد در نظر گرفته می شوند. وب سایت هایی که از وب سایت های معتبر و قابل اعتماد مذکور لینک می گیرند، بعدا قادر به کسب رای اعتماد از طریق لینک هایشان خواهند بود. این فرآیند در سراسر دنیای وب ادامه پیدا می کند و لینک هایی که از وب سایت های معتبر (که در بالا ذکر شد) فاصله بیشتری داشته باشند،  MozRank کمتری دریافت می کنند.
 • تعداد لینک ها (Number of Links): تعداد کلی صفحاتی که حداقل دارای یک لینک به صفحه یا وب سایتی دیگر می باشند. اگر مثلا در یک صفحه از وب سایت محتوا دات اینفو، هم در متن مقاله و هم در فوتر سایت به سایت moz.com لینک داده شده باشد، هر دوی این لینک ها بعنوان یک لینک واحد محسوب می شود.
 • تعداد لینک های واقع در روت دامین (Number of linking root domains): تعداد روت دامین های یکتا که به یک صفحه خاص لینک هستند. بعنوان مثال، اگر دامین nytimes.com به صفحه اصلی moz.com لینک باشد و همچنین topics.nytimes.com نیز به moz لینک باشد، این دو دامین یعنی nytimes.com و topics.nytimes.com بعنوان یک دامین واحد محسوب می شوند.
 • رتبه ماز خارجی (External MozRank): در حالیکه معیار MozRank ارزش هر دوی لینک های خارجی (External) و داخلی (Internal) را ارزیابی می کند، External MozRank تنها لینک های خارجی را ارزیابی می کند (لینک هایی که به دامین دیگری اشاره دارند) مانند لینک زیر:

<a href="http://www.external-domain.com/" title="linktext">Link Anchor Text</a>

زیرا لینک های خارجی نقش مهمی را بعنوان مهر تائید مستقل بازی می کنند و می توان توسط آنها رتبه وب سایت را در موتورجستجو پیش بینی کرد.

 

۲- معیارهای دامین محور (Domain Specific Metrics):

 • قدرت دامین (Domain Authority): مشخص کننده میزان احتمال گرفتن رتبه بالا برای یک صفحه وب در زیرمجموعه یک دامین می باشد. هر چه میزان قدرت یک دامین بیشتر باشد، احتمال اینکه یک صفحه تحت آن دامین رتبه بهتری در موتورهای جستجو بدست آورد، بیشتر خواهد بود.
 • رتبه ماز دامین (Domain MozRank): میزان محبوبیت (popularity) یک دامین را در بین سایر دامین های موجود در دنیای وب را Domain-Level MozRank (DmR) می گویند. این معیار برای ارزیابی دامنه (Domain) و زیردامنه (subDomain) بکار می رود. DmR از همان الگوریتم MozRank استفاده می کند اما نتایج بدست آمده را در گراف لینک های سطح دامین درج می کند. مشاهده یک وب سایت از این دید، باعث می شود یک بینش دیگری از قدرت کلی دامین بدست بیاوریم.
 • رای اعتماد ماز به دامین (Domain MozTrust): همانطور که MozRank می تواند در سطح دامین اعمال شود، MozTrust نیز می تواند. اعتماد ماز در سطح دامین (Domain-Level MozTrust) همانند MozTrust عمل می کند. فقط بجای اینکه در بین صفحات بررسی انجام دهد، ارزیابی را در سطح دامین ها انجام می دهد. صفحات جدید یا کم ارزش اگر در دامین های معتبر و قابل اعتماد درج شوند، احتمالا مقداری از اعتماد آن دامین شامل آن صفحه شود و رتبه خوبی بدست آورد. و بازه امتیازدهی در این معیار نیز بین ۰ تا ۱۰ می باشد.
 • تعداد لینک ها (Number of links): تعداد صفحاتی که حداقل یک لینک به دامین دیگر دارند. بعنوان مثال، اگر هر دوی صفحات http://www.loc.gov/index.html  و http://www.loc.gov/about  شامل لینکی به سایت http://nasa.gov باشند، هر دوی لینک ها به دامین ناسا ارزیابی و محاسبه می شوند.
 • تعداد لینک های روت دامین (Number of linking root domains):  تعداد دامین های مجزایی که حاوی حداقل یک لینک به هرجا باشند را گویند. بعنوان مثال اگر در هر دو صفحه  http://www.loc.gov/index.html  و http://www.loc.gov/about لینکی باشد که به nasa.gov اشاره دارد، این دامین های سایت loc بعنوان یک دامین واحد محاسبه خواهند شد.

 

افت محسوس ترافیک بازدیدکنندگان:

اگر یک موتورجستجوی خاص (مانند گوگل) مدتی است که ترافیک بسیار کمتری نسبت به گذشته به سایت شما ارسال می کند، دلایل آن می تواند بصورت زیر باشد:

 • ممکن است شما توسط آن موتورجستجو جریمه شده باشید (بدلیل نقض قوانین و دستورالعمل های آن موتورجستجو) و برای خارج شدن از حالت جریمه، می توانید به مقالات قبل مراجعه کنید.
 • ممکن است شما بصورت سهوی و اتفاقی، دسترسی خزنده های آن موتورجستجو را به سایت خود محدود کرده اید. برای رفع این مشکل، متاتگ robot و نیز فایل robots.txt را چک کنید و یا از طریق گوگل وب مستر تولز (google webmaster tools) اقدام کنید.
 • ممکن است آن موتورجستجو، الگوریتم خود را تغییر داده باشد و آپدیت کرده باشد که با ساختار سایت شما در تضاد است. محتمل ترین حالتی که ممکن است رخ دهد اینست که لینک هایی که به سایت شما اشاره دارند، بی ارزش (devalue) شده باشند و این حالت عمدتا برای سایت هایی رخ می دهد که عضو کمپین های به اشتراک گذاری لینک های بی ارزش و کم ارزش باشند.

 

بروز نوسان در رتبه وب سایت (Website Ranking Fluctuation):

افت و یا بهبود رتبه یک وب سایت در زمینه چند عبارت کلیدی، امری است که روزانه میلیون ها بار در موتورهای جستجو و دنیای وب رخ می دهد و در کل چیزی نیست که نگرانش باشید. ممکن است در الگوریتم موتورجستجو تغییری ایجاد شده باشد. ممکن است رقبای شما لینک هایی را بدست آورده و یا از دست داده باشند. ممکن است سایت های رقیب شما از تکنیک های onPage سئو استفاده کرده باشند. و یا حتی موتورهای جستجو در امر پیمایش و ایندکس کردن صفحات وب دچار اشتباه شده باشند. هنگامی که رتبه سایت شما دچار افت محسوسی می شود، احتمالا اولین اقدام شما، بررسی سئوی صفحات وب سایت تان می باشد (شاید در بخشی از سایت تان دستورالعمل های گوگل را نقض کرده باشید و یا تکنیک های keyword stuffing و cloaking را بکارگرفته باشید) البته این نکته را مد نظر داشته باشید که پس از درج مطالب جدید در سایت، ممکن است رتبه سایت دچار افت شود و این طبیعی است.

" در مورد نوسان های کوچک در رتبه سایت تان نیازی نیست نگران باشید. اما بهنگام افت شدید در Ranking سایت تان، احتیاط را رعایت کنید و بررسی های لازم را انجام دهید. اگر شما سایتی را به تازگی راه اندازی کرده اید و یا بتازگی لینک هایی را از سایت های دیگر کسب کرده اید، این نوسانات طبیعی می باشد. "

 

بسیاری از مدیران وب سایت، انتظار دارند وقتی از تکنیک های on-page سئو استفاده می کنند و یا لینک هایی را از سایت های دیگر کسب می کنند، رتبه آنها در نتایج موتورهای جستجو بهبود یابد. اما اینگونه نیست. قاعدتا برای سایت ها و صفحات جدید که بر سر کلمات کلیدی پرطرفدار رقابت دارند، بهبود رتبه زمانبر است. حتی کسب لینک های با ارزش و زیاد نیز نمی تواند بهبود رتبه را گارانتی کند. به یاد داشته باشید که خزنده های موتورجستجو نه تنها باید صفحات و سایت های جدید را پیمایش و شناسایی کنند، بلکه باید آنها را پردازش و بررسی کنند. بنابراین ارتقاء رتبه ای که مدیران وب سایت ها توقع دارند ممکن است پس از چند روز و یا حتی چند هفته امکان پذیر باشد.

 

تبریک می گوییم!

اکنون شما مقالات آموزشی اصول بهینه سازی وب سایت را فرا گرفته اید و می توانید از تکنیک هایی که یاد گرفته اید برای بهبود رتبه سایت تان نسبت به رقیبان خود استفاده کنید

شما کاربران عزیز، لطفا با ارائه نظرات و سوالات خود در زمینه مقالات آموزشی سئو و یا بهینه سازی وب سایت، ما را در نگارش هرچه بهتر این مقالات یاری کنید.

 


برچسب‌ها:

Page Authorityآموزش سئوابزار وب سایت Mozاصول بهینه سازیبهینه سازی سایتبهینه سازی وبتعداد لینک هارتبه ماز دامینقدرت صفحهوب سایت Moz


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 6 =