آموزش سئو یا بهینه سازی سایت – بخش ۲-۱۰
آموزش سئو یا بهینه سازی سایت – بخش 2-10 » در این مقاله، معیارهای ارزیابی سئو (SEO Measuring Metrics) در موتورجستجوی گوگل و بینگ را معرفی و بررسی می کنیم.

در مقاله قبل، معیارهای پیشنهادی برای ارزیابی و پیگیری (Recommended metrics to track) را بررسی کردیم. در این مقاله، نرم افزارها و ابزارهای آنالیز (Analytics Software) را معرفی و بررسی می کنیم.

 

فصل دهم: اندازه گیری و پیگیری موفقیت 

Measuring & tracking success

بخش دوم

 

نرم افزارها و ابزارهای آنالیز (Analytics Software):

 

 

 

پیشنهاد ما برای انتخاب بین گزینه های پولی، سرویس Moz Analytics می باشد. و از بین گزینه های رایگان، مسلما گوگل آنالیتیکز (Google Analytics) بهترین انتخاب است زیرا هم می توانید دستورالعمل ها و راهنمایی های زیادی درباره این سرویس در وب سایت های گوناگون مشاهده کنید، هم با سرویس های دیگر گوگل مانند Google AdWords و AdSense و …

اهمیت چندانی ندارد که کدام سرویس و ابزار فوق را برای آنالیز سایت تان انتخاب می کنید. ما اکیدأ توصیه می کنیم نسخه های مختلف صفحات وب سایت تان را در سرویس موردنظر تست کنید و با توجه به نتیجه بدست آمده، باعث بهبود نرخ تبدیل (Conversion Rate) شوید.

تست کردن صفحات یک وب سایت هم می تواند به سادگی استفاده از یک ابزار رایگان برای مقایسه هدرهای دو ورژن یک وب سایت باشد و هم به سختی کار کردن با یک نرم افزار پیچیده و چندمتغیره برای تست صدها صفحه وب باشد.

 

معیارهای ارزیابی سئو (SEO Measuring Metrics):

بهینه سازی برای یک رفتار خاص موتورهای جستجو کاری مشکل است. زیرل الگوریتم آنها عمومی و کلی نیست. اما ترکیبی از تاکتیک ها می تواند موثر باشد. شما حتی می توانید از خود موتورهای جستجو برای بدست آوردن مزیت های رقابتی استفاده کنید. مانند دستورالعمل ها و ابزارهایی که موتورهای جستجو در اختیار وب مستران قرار می دهند. شما بعنوان مدیر وب سایت می توانید تکنیک هایی را که با مطالعه این دستورالعمل ها یاد گرفته اید و همچنین داده هایی که از نرم افزارهای آنالیز وب سایت بدست آورده اید را ترکیب کنید و در بهینه سازی سایت تان از آنها استفاده کنید.

 

موتورجستجوی گوگل (Search EngineGoogle ):

موتورجستجوی گوگل

 

جستجوی خود را در گوگل به سایت خود محدود کنید (مانند site:mohtava.info)

فهمیدن تعداد صفحات ایندکس شده یک سایت و دامین مشخص (مانند mohtava.info) می تواند مفید واقع شود. برای توسعه اینگونه جستجوها می توانید پارامترهایی را به آن اضافه کنید.

بعنوان مثال برای یافتن صفحاتی از بلاگ وب سایت Moz که در گوگل ایندکس شده اند و شامل کلمه  tools می باشد باید به این شکل در گوگل جستجو کنیم: site:moz.com/blog inurl:tools

جستجوی گوگل

 

و یا برای یافتن صفحاتی از وب سایت محتوا که در url آنها کلمه jquery وجود داشته باشد عبارت زیر را جستجو کنید: site:mohtava.info inurl:jquery و با نتایج زیر مواجه می شوید:

جستجوی گوگل

 

البته تعداد صفحاتی که شامل یک کلمه خاص باشند، ممکن است نوسان داشته باشد.

سرویس گوگل ترند

 

سرویس گوگل ترندز (Google Trends):

با استفاده از این سرویس (که خوشبختانه هنوز IP ایران را فیلتر نکرده است!) می توانید میزان محبوبیت و حجم استفاده از یک کلمه و یا عبارت کلیدی را در طی مدت زمانی خاص مشاهده کنید. برای دیدن اطلاعات دقیق تر و جزئی تر بجای اطلاعات کلی و عمومی، باید وارد حساب گوگل خود شده باشید.

 

موتورجستجوی بینگ (Search EngineBing ):

 

موتورجستجوی بینگ (Search EngineBing)

 

Bing Site Query :

عبارت موردجستجوی خود را در موتورجستجوی بینگ، به دامین سایت خودتان محدود کنید.

 بعنوان مثال اگر عبارت site:https://mohtava.info را در این جستجوگر تایپ کنید، صفحاتی را که از سایتMohtava.info در بینگ ایندکس شده اند را بهمراه تعدادشان مشاهده خواهید کرد که البته این تعداد ممکن است نوسان داشته باشد.

Bing IP Query :

جستجوی خود را به IP خاصی محدود کنید.

بعنوان مثال اگر عبارت ip:216.176.191.233 را در بینگ جستجو کنید، موتورجستجوی مایکروسافت، صفحاتی را که در آن IP پیدا می کند را نمایش می دهد. این روش می تواند برای کسب اطلاعاتی نظیر اشتراکی بودن صفحه یا وب سایت و همچنین فهمیدن این موضوع که چه سایت های دیگری با این IP میزبانی می شوند مفید باشد.

در مقاله آینده، بخش سوم از فصل ۱۰ و بخش آخر از سری آموزشی سئوی سایت را بیان خواهیم کرد.

 


برچسب‌ها:

Analytics SoftwareGoogle AnalyticsMoz Analyticsابزارهای آنالیزسرویس گوگل ترندزسرویس های گوگلمعیارهای ارزیابی سئوموتورجستجوی بینگ


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =