آموزش سئو یا بهینه سازی سایت – بخش ۱-۷
آموزش سئو یا بهینه سازی سایت – بخش 1-7 » در این مقاله، درمورد اهمیت لینک ها در وب سایت و سیگنال های لینک (Link Signals) صحبت خواهیم کرد.

در مقاله قبل، یعنی فصل ششم از آموزش سئو، نحوه تاثیرگذاری تجربه کاربری (UX) و محتوای وب سایت (Content) روی سئوی وب سایت را بررسی کردیم و ابزارهای مفیدی را نیز معرفی نمودیم. در این مقاله، که بخش اول از فصل هفتم می باشد، درباره نحوه گسترش محبوبیت و در نتیجه تعداد لینک های سایت را بررسی می کنیم. 

 

فصل هفتم: گسترش محبوبیت و تعداد لینک های وب سایت

بخش اول

 

اهمیت لینک ها در وب سایت:

برای خزنده های موتور جستجو، که دنیای بسیار وسیع وب را پیمایش (Crawl) می کنند، لینک ها همانند خیابان های بین صفحات وب هستند. موتورهای جستجو توسط آنالیز ساختار این لینکها، می توانند بین صفحات ارتباط برقرار کنند.

از اواخر دهه ۹۰ میلادی، موتورهای جستجو به لینک های یک وب سایت بعنوان یک رای به محبوبیت و اهمیت آن وب سایت نگاه می کنند. لینکها همه چیز در سئو نیستند، اما از طریق لینک ها موتورهای جستجو نه تنها محبوبیت وب سایت ها را آنالیز می کنند بلکه معیارهایی مانند قدرت، اسپم، اطمینان و اعتماد را نیز آنالیز می کنند. وب سایت های قابل اعتماد به وب سایت قابل اعتماد دیگر لینک می دهند در حالیکه یک وب سایت بی اهمیت و اسپم تعداد لینک های خیلی کمی از وب سایت های قابل اعتماد و محبوب دریافت می کنند.

بر اساس الگوریتم های آنالیز لینک های وب سایت، گسترش پروفایل لینک ها برای جذب ترافیک از سمت موتورهای جستجو ضروری می باشد. بعنوان یک سئوکار باید بدانید ایجاد لینک در وب سایت باعث موفقیت در امر بهینه سازی وب سایت تان خواهد شد.

 

سیگنال های لینک (Link Signals):

موتور جستجو چگونه به لینک ها ارزش نسبت می دهند؟ برای پاسخ دادن به این سوال، نیاز است به یک المان لینک بطور مجزا نگاه کنیم و ببینیم موتور جستجو چگونه این المان ها را ارزیابی می کند. ما بطور کامل از معیارهای اختصاصی موتورهای جستجو چیز زیادی نمی فهمیم، اما فاکتورهایی در زیر مطرح شده است که ارزش بررسی را دارند. این سیگنال ها و بسیاری دیگر، توسط بهینه سازان حرفه ای زیر نظر قرار می گیرند:

  • محبوبیت جهانی: هر چقدر محبوبیت و اعتبار یک وب سایت بیشتر باشد، به همان اندازه لینک های آن سایت ارزش و اهمیت دارند. به سایتی مانند ویکی پدیا (WikiPedia) هزاران وب سایت مختلف لینک داده اند که بیانگر اینست که احتمالا ویکی پدیا یک وب سایت مهم و معتبر است.
  • Local/Topic-Specific Popularity: مفهوم محبوبیت محلی (Local) اولین بار توسط موتور جستجوی Teoma مطرح شد. این مفهوم پیشنهاد می دهد که لینک هایی که از سایت های دارای موضوعات و تیترهای خاص و مرتبط به سایت ما هستند اهمیت بیشتری دارند نسبت به لینک هایی که از وب سایت هایی بیایند که تاپیک ها و تیترهای کلی و general دارند و به موضوع سایت ما ربطی ندارند. بعنوان مثال فرض کنید موضوع وب سایت شما درباره فروش خانه سگ باشد، مسلما لینک هایی که از سایت جامعه پرورش دهندگان سگ به سایت شما داده می شوند اهمیت بیشتری دارند نسبت به لینک هایی که مثلا از یک سایت اسکی روی آب دریافت می کنید!
  • متن لینک (Anchor Text): یکی از قویترین سیگنال هایی که یک موتور جستجو برای رتبه بندی وب سایت ها استفاده می کند، متن لینک یا anchor text است. اگر ده ها لینک با کلمه کلیدی مناسب به یک صفحه وب اشاره کنند، احتمال زیادی دارد که آن صفحه در رتبه بندی نتایج گوگل در آن کلمه کلیدی خاص بهینه باشد.
  • رتبه اعتماد (Trust Rank): تعجبی ندارد که بگوییم اینترنت پر است از تعداد بسیار زیادی اسپم. برخی تخمین زده اند که ۶ درصد صفحات وب اسپم باشند. به منظور هرس کردن محتواهای غیر مفید و تکراری، موتورهای جستجو از سیستم های اندازه گیری اعتبار و اعتماد استفاده می کنند که بسیاری از آنها بر اساس گراف لینک های وب سایت ها هستند. لینک شدن وب سایت A توسط سایت معتبر و مهم B می تواند تا حد زیادی اعتبار و اهمیت سایت A را نزد موتورهای جستجو تامین کند. وب سایت دانشگاه ها، سازمان های دولتی نمونه هایی از وب سایت های مورد اعتماد می باشند.
  • همسایگی لینک (Link Neighborhood): لینک های اسپم اکثرا دو طرفه هستند. اگر وب سایت A  به یک وب سایت اسپم لینک داشته باشد، احتمالا خود وب سایت A نزد موتورهای جستجو اسپم محسوب خواهد شد و برعکس. احتمالا وب سایت های اسپم زیادی به وب سایت A لینک داده اند. موتور جستجو با نگرش در این لینک ها، می تواند جایگاه وب سایت شما را مشخص کند. بنابراین این موضوع مهم است که دقت کنید به چه سایت هایی لینک می دهید و سعی دارید چه سایت هایی به شما لینک بدهند.
  • تازگی لینک ها (Freshness): قدرت و سیگنال لینک های قدیمی با مرور زمان رو به افول می رود و سایتی که زمانی از اعتبار بالایی به واسطه لینک ها برخوردار بود، اکنون دیگر آن اهمیت را ندارد. زیرا باید بتدریج به تعداد لینک های سایت مان اضافه کنیم و آنها را آپدیت کنیم. موتورهای جستجو با بررسی و کشف لینک های تازه و جدید، محبوبیت (popularity) و ارتباط (relevance) وب سایت ما را ارزیابی می کنند.
  • اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی (Social Sharing): در سال های اخیر، به استفاده از شبکه های اجتماعی (مانند فیسبوک (Facebook)، توییتر(Twitter)، گوگل‌پلاس(GooglePlus)) و به اشتراک گذاری مطالب در آنها رشد بسیار زیادی پیدا کرده است. موتورهای جستجو با لینکهای به اشتراک گذاشته شده (shared links) در شبکه های اجتماعی به گونه متفاوتی نسبت به لینک های معمولی رفتار می کند. بین متخصصین و حرفه ای های دنیای سئو بر سر اینکه "اهمیت و قدرت سیگنال لینک های به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی چگونه توسط موتورهای جستجو ارزیابی می شود" بحث و منظره وجود دارد اما چیزی که مشخص است اینست که روز به روز اهمیت و محبوبیت شبکه های اجتماعی در میان مردم در حال افزایش است.

 

در مقاله بعد، درباره به اشتراک گذاری مطالب سایت در شبکه های اجتماعی و نیز مبانی ایجاد لینک (Link Building Basics) صحبت خواهیم کرد.

 


برچسب‌ها:

آموزش سئواهمیت لینک در وب سایتسیگنال لینکشبکه های اجتماعیلینک سایتلینک وب سایتمتن لینک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + هشت =