آموزش سئو یا بهینه سازی سایت – بخش ۱-۱۰
آموزش سئو یا بهینه سازی سایت – بخش 1-10 » در این مقاله، معیارهای پیشنهادی برای ارزیابی و پیگیری (Recommended metrics to track) را بیان می کنیم.

در مقاله قبل، بخش ۵ از فصل نهم آموزش سئو را بیان کردیم و درباره این موضوعات صحبت کردیم:

چگونه متوجه شویم کارهای ما در زمینه سئوی سایت مان اشتباه بوده است ؟

چگونه در صورت جریمه شدن سایت توسط گوگل، جریمه را برطرف کنیم ؟

 

فصل دهم: اندازه گیری و پیگیری موفقیت 

Measuring & tracking success

بخش اول

 

اگر شما می توانید چیزی را اندازه بگیرید، قادر خواهید بود که آنرا بهبود ببخشید. در موضوع بهینه سازی برای موتورجستجو (Search Engine Optimization-SEO) اندازه گیری، فاکتوری مهم برای موفقیت است. سئوکاران حرفه ای، از اطلاعاتی مانند لینک ها، کلمات کلیدی و … برای مشخص کردن راه و نقشه موفقیت و تعریف استراتژی برای رسیدن به رتبه بالاتر در نتایج موتورهای جستجو استفاده می کنند.

 

معیارهای پیشنهادی برای ارزیابی و پیگیری (Recommended metrics to track):

اگرچه هر تجارت و کسب و کاری، منحصر بفرد است و در هر وب سایتی معیارهای بخصوصی اهمیت دارد، اما مواردی که در زیر بیان شده اند عمومی و کلی می باشند. در اینجا مواردی را ذکر کرده ایم که برای سئو حیاتی می باشند و سایر موارد عمومی شامل لیست زیر نمی شود:

۱- میزان ترافیک و بازدید مجدد و بازگشتی کاربران: هر ماه، اطلاعاتی را که مربوط به میزان بازدید هر یک از موارد زیر می باشد را بررسی و پیگیری کنید:

* مراجعه مستقیم به وب سایت (Direct Navigation): مراجعاتی که توسط تایپ نام دامین وب سایت در مرورگر، توسط  bookmark ها، توسط لینک داخل ایمیل های غیرقابل ردیابی انجام می شوند جزء موارد بازدید مستقیم وب سایت می باشند.

* میزان ترافیک Referral: مراجعه به وب سایت از طریق لینک های سراسر دنیای وب مانند تبلیغات و یا شبکه های اجتماعی، لینک موجود در ایمیل های قابل ردیابی، لینک کمپین های برندینگ شما.

* مشاهده وب سایت از طریق جستجو (Search Traffic): مراجعاتی که به وب سایت از طریق سرچ کاربران در موتورهای جستجوی معتبر مانند گوگل و یاهو انجام می شوند.

 

دانستن درصد و تعداد دقیق بازدیدکنندگان وب سایت، نقاط ضعف آن وب سایت را به مدیرش نشان می دهد و باعث می شود وب مستر بتواند سایت خود را با سایر وب سایت های رقیب مقایسه کند. اگر در طی یک مدت زمان، میزان ترافیک سایت تان بطور چشمگیری افزایش یافت اما این افزایش از طریق لینک های با ارتباط کم (low relevance) بوجود آمده باشد، نباید زیاد خوشحال و هیجانزده شوید! از طرفی اگر میزان بازدید وب سایت تان بطور قابل ملاحظه ای افت کرد، احتمالا دچار دردسر شده اید! شما باید از این داده ها، برای ارزیابی بازاریابی خود در زمینه کسب و کارتان استفاده کنید.

 

۲- مراجعات از طریق موتورهای جستجو (Search Engine Referral):  95درصد ترافیکی که از موتورهای جستجو روانه وب سایت ها می شود، از سه موتورجستجوی اصلی می باشد: گوگل، مجموعه یاهو! و بینگ.

برای بیشتر کشورهای جهان (به غیر از ایالات متحده آمریکا و درصدی از کشورهای روسیه و چین) میزان ۸۰درصد ترافیک وب سایت ها از طریق موتورجستجوی گوگل می باشد. اندازه گیری میزان ترافیک سایت از فیلتر موتورهای جستجو به دلایل زیر اهمیت دارد:

  • مقایسه عملکرد وب سایت با سهم بازار (Compare performance vs. Market share): میزان سهم مشارکت هر موتور جستجو را با میزان تخمینی سهم بازار آن مقایسه کنید.
  • Get visibility to potential drops: اگر وب سایت شما در زمینه بهینه سازی و رنکینگ در موتورهای جستجو دچار مشکل شده است، مهم است که میزان بازدید از هر موتورجستجو را بررسی کنید. اگر در تمام موتورهای جستجو این مشکل وجود دارد، پس احتمالا امری که باعث بروز این مشکل شده است، عدم دسترسی خزنده های موتورجستجو به بخشی و یا کل سایت شما می باشد. اما اگر مثلا وب سایت تان فقط در گوگل دچار افت رتبه شده است، به احتمال زیاد، سئوی سایت شما تنها از سوی گوگل دارای مشکل است.
  • Uncover strategic value: این امکان وجود دارد که کارهایی که در زمینه سئوی سایت تان انجام داده اید در موتورهای جستجوی اصلی، بصورت متفاوتی تعبیر شوند و مثلا در گوگل تاثیر مثبت بیشتری داشته باشد. بعنوان مثال، بر اساس تجربه ما (نویسندگان وب سایت Moz) استفاده از فاکتورهای بهینه سازی on-page (مانند استفاده از کلمات کلیدی:keywords inclusion) بر روی موتورهای جستجوی یاهو! و بینگ تاثیر بیشتری دارد (نسبت به گوگل) و بدست آوردن لینک های زیاد از وب سایت های معتبر تاثیر بیشتری روی گوگل دارد (نسبت به سایر موتورهای جستجو). بنابراین اگر شما بتوانید کشف کنید که چه فاکتورهایی در هریک از موتورهای جستجو تاثیر بیشتری دارد بهتر می توانید روی کارهای تان تمرکز کنید.

 

۳- ترافیکی که توسط کلمات و عبارات خاصی در یک موتورجستجو به سمت سایت روانه می شود: کلمات کلیدی که ترافیک را به سمت سایت شما جاری می کند هم یکی از مهمترین بخش های آنالیز سئوی وب سایت می باشد. وب سایت تان را در کلمات کلیدی ارزیابی کنید و کلمات و عبارات کلیدی که ترافیک بیشتری را به سایت شما می فرستند را شناسایی کنید. کلمات و عباراتی که در حوزه کسب و کار (business) شما مهم هستند را پیدا کنید. اگر کلمات کلیدی که توسط آنها در گوگل رتبه بالاتری دارید هم جهت با سیاستگذاری و استراتژی های تجارت شما نمی باشند، باید آنها را تصحیح کنید. بازدیدکنندگان وب سایت ها توسط سرچ در موتورهای جستجو در طی ۱۵ سال اخیر رشد زیادی داشته اند. بنابراین یک کاهش در رتبه وب سایت مشکل ساز می شود.

کلمات و عباراتی که در حوزه کسب و کار (business) شما مهم هستند را پیدا کنید

 

باید کلمات کلیدی فصلی (seasonality) را نیز بررسی کنید. یعنی کلماتی که مثلا در طی یک هفته/یکماه/یکسال اهمیت بیشتری پیدا می کنند. مانند یکماه قبل از ولنتاین تا روز ۱۴ فوریه، عباراتی مانند هدیه روز ولنتاین، تاریخچه ولنتاین و … می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشند.

 

۴- نرخ تبدیل توسط عبارات موردجستجو (Conversion rate by search query term/phrase):

به تصویر زیر دقت کنید. ۵٫۸ درصد از بازدیدکانندگانی که توسط عبارت seo tools به وبسایت Moz مراجعه کرده اند، همان لحظه در سایت ثبت نام کرده اند تا عضو سایت ماز شوند.

نرخ تبدیل توسط عبارات موردجستجو

در حالی که سایر داده های آنالیزی اهمیت دارند، مواردی که در بالا ذکر کردیم (۵ مورد) از اهمیت بیشتری در زمینه سئو برخوردار هستند.

در مقاله بعد، نرم افزارها و ابزارهای آنالیز (Analytics Software) را بررسی خواهیم کرد.

 


برچسب‌ها:

سرچ کاربرانکلمات کلیدیمراجعه مستقیم به وب سایتموتورهای جستجومیزان ترافیکمیزان ترافیک Referralهینه سازی برای موتورجستجو


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 9 =