آموزش تکنیک‌های پیشرفته CSS – بخش چهارم
آموزش تکنیک‌های پیشرفته CSS - بخش چهارم : در این مقاله، استفاده از خط فاصله در کلاس‌های چندکلمه‌ای و ایجاد انیمیشن css توسط transform و... را آموزش می دهیم

در مقاله قبل، استفاده بهتر از border برای جداول و نوشتن کامنت های بهتر برای کدهای css را یاد گرفتیم. در این مقاله با سایر تکنیک های مدرن نویسی کدهای css آشنا می  شویم.

 

۸-  استفاده از خط فاصله در کلاس‌های چندکلمه‌ای (kebab-case):

نام کلاس و id المان های وب سایت در صورتی که دو یا چندکلمه ای هستند، بهتر است بصورت kebab-case تعریف شوند. تعریف بصورت camelCase نمی تواند منطقی باشد زیرا css زبانی است که حساس به حروف بزرگ و کوچک نیست (case-insensitive) بنابراین معنی ندارد نام کلاس یا id المان را مثلا بصورت footerLeftColumn تعریف کنیم. و همچنین استفاده از underline  در کلاس های چندبخشی، جالب نیست. زیرا تا چند سال پیش، underline پشتیبانی نمی شد (مثلا کلاس footer_Column غیرمجاز بود) پس بهتر است نام های کلاس و id های المان ها بصورت kebab-case تعریف شوند:

/*  Do     */
.footer-column-left { }

/*  Don't  */
.footerColumnLeft { }

.footer_column_left { }

۹- از تکرار استایل‌های CSS بپرهیزید:

المان های HTML ، استایل های خود را از parent خود می گیرند. بنابراین اگر در level بالاتر، بعنوان مثال اندازه فونت را تعریف کرده اید، دیگر نیازی نیست استایل font-size را برای فرزند آن تعریف کنید. پیشنهاد می شود استایل هایی مانند font-size و font-family و… را بصورت کلی (general) در بالای فایل css وب سایت تان و در زیر css reset تعریف کنید:

html {
    font: normal 16px/1.4 sans-serif;
}


بنابراین توصیه ما اینست که تا جایی که ممکن است از خاصیت ارث بری css استفاده کنید و از تکرار کدهای css خودداری کنید.

 

۱۰- ایجاد انیمیشن css توسط transform:

نباید برای ایجاد انیمیشن های css اندازه width و height و یا left و right و… را تغییر دهید. بلکه برای داشتن یک انیمیشن نرم و smooth بهتر است از transform() استفاده شود.

بعنوان مثال، می خواهیم یک توپ (ball) را با انیمیشن css از سمت چپ به راست ببریم. بجای اینکه خاصیت left را تغییر دهیم، بهتر است برای داشتن یک انیمیشن نرم و smooth از translateX استفاده کنیم. کد css زیر را خواهیم داشت:

.ball {
    left: 50px;
    transition: 0.4s ease-out;
}

/* Not Cool*/
.ball.slide-out {
    left: 500px;
}

/* Cool*/
.ball.slide-out {
    transform: translateX(450px);
}


خاصیت transform توابع زیادی دارد مانند translate و rotate و scale و… و توسط تمام مرورگرهای موجود نیز پشتیبانی می شود و استفاده از آن رایگان می باشد!

 

۱۱- خودتان انجام ندهید، از یک Library استفاده کنید:

تعداد اعضای جامعه css کارها بسیار زیاد است و بطور مداوم، کتابخانه ها و تکنولوژی های css در حال پیشرفت می باشند که اکثر آنها کد-باز (open-source) می باشند. دفعه بعدی که با یک مشکل و چالش در زمینه css روبرو شدید، بجای اینکه وقت خود را هدر دهید و مساله را حل کنید، ابتدا در تالارهای گفتگو و بلاگ های دو وب سایت github و codepen سرچ کنید.

 

در مقاله بعد، با ادامه مبحث مدرن نویسی CSS در خدمتتان خواهیم بود.


برچسب‌ها:

آموزش cssانیمیشن cssانیمیشن transformکلاس‌های چندکلمه‌ایدیدگاه‌ها :