آموزش تکنیک‌های پیشرفته CSS – بخش پنجم
آموزش تکنیک‌های پیشرفته CSS - بخش پنجم : در این مقاله، اولویت سلکتورها و قابلیت important! و استفاده بجا از Caps Lock را آموزش می دهیم.

در مقاله قبل، استفاده از خط فاصله در کلاس‌های چندکلمه‌ای و ایجاد انیمیشن css توسط transform و موارد دیگری در زمینه تکنیک های پیشرفته css را آموزش دادیم. در این مقاله، ۳ تکنیک دیگر را در این زمینه خواهیم دید.

 

۱۲- به اولویت سلکتورها دقت کنید:

یک طراح آماتور وب سایت، گمان می کند کلاس هایی که برای هر سلکتور می نویسد، استایل های بالای آن را overwrite می کند. در حالیکه اینگونه نیست. بعنوان مثال به کدهای html زیر دقت کنید:

<a href='#' id='blue-btn' class="active">Active Button </a>

و استایل های زیر را برای آن در نظر بگیرید:

a{
    color: #fff;
    padding: 15px;
}

a#blue-btn {
    background-color: blue;
}

a.active {
    background-color: red;
}

در این مثال قصد ما اینست که لینک هایی که کلاس active را دارند، دارای بک گراند قرمز شوند. درحالیکه در عمل، خروجی این دکمه اینگونه نیست. سلکتورهایی که با آیدی (id) المان تعریف می شوند، اولویت بالاتری دارند. بنابراین استایل a#blue-btn یعنی رنگ پس زمینه آبی در خروجی نمایش داده می شود و a.active بی اثر است.

اولویت سلکتورها در css بصورت زیر می باشد:

ID (#id) > Class (.class) > Type (e.g. header)

سلکتور a#myBtn.active از سلکتور a#myBtn اولویت بالاتری دارد. پس هر چقدر سلکتورها بصورت جزئی تر تعریف شوند، اولویت بالاتری خواهند داشت.

 

۱۳- از !important استفاده نکنید:

همانطور که می دانید توسط !important می توانید استایل های قبلی را overwrite کنید. بهتر است از این قابلیت در css کمتر استفاده شود. بجای اینکار، دنبال مشکل بگردید و آنرا برطرف سازید. تنها جایی که استفاده از !important منطقی می باشد و راه دیگری ندارد، برای overwrite کردن استایل های inline می باشد. که البته نوشتن کدهای css بصورت inline نیز کار درستی نیست و باید جلوگیری شود.

 

۱۴- استفاده بجا از Caps Lock (حروف بزرگ-uppercase):

در HTML هنگامیکه می خواهید بر روی کلمه ای تاکید کنید، از حروف بزرگ (Upper-Case) استفاده کنید. به مثال زیر دقت کنید:

<h3>Employees MUST wear a helmet!</h3>

اگر بنا به دلیلی می خواهید تمام حروف یک کلمه و یا عبارت با حروف بزرگ نمایش داده شوند، توصیه می شود در html آن متن را با حروف کوچک بنویسید و در نهایت توسط استایل css عبارت موردنظر را Uppercase کنید. بعنوان مثال:

کد html:

<div class="movie-poster">Star Wars: The Force Awakens</div>

کد css:

.movie-poster {
    text-transform: uppercase;
}
 

در مقاله بعد، با آموزش سایر تکنیک های پیشرفته css در کنارتان خواهیم بود.


برچسب‌ها:

important در cssآموزش cssاستفاده از capslockاولویت سلکتورهاخاصیت importantکد cssنوشتن cssدیدگاه‌ها :