آموزش تکنیک‌های پیشرفته CSS – بخش هفتم
آموزش تکنیک‌های پیشرفته CSS - بخش هفتم : در این مقاله، فواید استفاده از Autoprefixer، کدهای فشرده CSS و وب سایت Caniuse.com را توضیح می دهیم.

در مقاله قبل، نحوه استفاده از Em و Rem و Pixel و نیز استفاده از پیش‌پردازنده (PreProcessor) در پروژه های بزرگ را بررسی کردیم. در این مقاله که بخش آخر از آموزش تکنیک های پیشرفته CSS و یا مدرن نویسی CSS می باشد، با ۴ تکنیک دیگر آشنا می شویم.

 

۱۷- استفاده از Autoprefixer برای پشتیبانی از مرورگرهای مختلف:

نوشتن کدهای css برای مرورگرهای مختلف (مانند chrome,ie,Mozilla,safari) می تواند خسته کننده و گاهی آزاردهنده باشد! بعنوان مثال استایل display: flex دارای دو prefix دیگر بصورت زیر می باشد:

display: -webkit-box; display: -ms-flexbox;

استفاده از Autoprefixer برای پشتیبانی از مرورگرهای مختلف

 

خوشبختانه ابزار رایگانی وجود دارند که می توانند اینکار را برای شما انجام دهند:

 

۱۸- استفاده از کدهای فشرده CSS (Minified) در پروژه نهایی:

به منظور افزایش سرعت لود صفحات وب، باید از منابع فشرده شده (minified resources) استفاده شود. فایلی که توسط ابزارهای فشرده سازی minify می شوند، تمام فاصله ها و فضاهای خالی (whitespaces) در آنها حذف شده است. بنابراین در نهایت فایل خروجی حجم کمتری خواهد داشت. هنگامیکه یک فایل css را فشرده می کنید، بدلیل حذف فاصله های خالی بین استایل ها، خوانا نمی باشد و نمی توان آنرا توسعه داد. پس بهتر است قبل از فشرده سازی (minifying) یک کپی از فایل غیرفشرده را نگه دارید تا بعدا در صورت لزوم بتوانید کدهای css خود را ویرایش کنید. اما فایلی را که در پروژه خود استفاده می کنید آن فایل فشرده باشد (مانند sample.min.css)

راه های گوناگونی برای فشرده سازی فایل های css وجود دارد:

 

با توجه به پلتفرم پروژه شما، می توانید از هر یک از این سه روش برای فشرده کردن کدهای CSS اقدام کنید.

 

 

۱۹- استفاده از وب سایت Caniuse.com:

مرورگرهای وب کماکان تناقضات زیادی در تطابق باهم دارند. اگر از وب سایت caniuse.com استفاده کنید، متوجه می شوید که فلان استایل و یا اسکریپت در کدام مرورگر پشتیبانی می شود و کدام یک از نسخه های این مرورگرها از ویژگی موردنظر ما پشتیبانی می کند.

صرفا استفاده از وب سایت caniuse کافی نیست. بلکه شما بعنوان طراح وب باید بصورت دستی (manual) وب سایت تان را در تمام مرورگرها چک فرمائید. زیرا ممکن است گاهی اوقات، وب سایت شما بدلیل نامعلومی در یک مرورگر بدرستی به کاربران نمایش داده نشود.

 

 

۲۰- اعتبارسنجی (Validate):

اعتبارسنجی کدهای css به اندازه اعتبارسنجی کدهای html و javascript دارای اهمیت نمی باشد. اما استفاده از یک ابزار اعتبارسنجی کدهای css می تواند مفید باشد. اگر جایی در استایل های css شما خطایی وجود داشته باشد، متوجه خواهید شد و با توصیه هایی که این ابزارها به شما می دهند، می توانید کدهای css خود را بهبود ببخشید.

دقیقا مانند Autoprefixer و Minifier ، در این بخش نیز برای اعتبارسنجی کدهای css ابزاری وجود دارند:

 


برچسب‌ها:

آموزش cssاستفاده از Autoprefixerاعتبارسنجی CSSتکنیک cssدهای فشرده CSSکد cssوب سایت Caniuse.comدیدگاه‌ها :