آموزش تکنیک‌های پیشرفته CSS – بخش ششم
آموزش تکنیک‌های پیشرفته CSS - بخش ششم : در این مقاله، استفاده از Em و Rem و Pixel و استفاده از پیش‌پردازنده در پروژه های بزرگ را بررسی می کنیم

در مقاله قبل، سه تکنیک در زمینه نوشتن css پیشرفته و حرفه ای را با هم مورد بررسی قرار دادیم. در این مقاله به ادامه این موضوع خواهیم پرداخت.

 

۱۵- استفاده از Em و Rem و Pixel:

بحث های زیادی در زمینه استفاده و یا عدم استفاده از واحدهای em و rem و pixel برای المان ها و متون وب در css وجود دارد. در واقع، هریک از این واحدها، مزایا و نقایص خود را دارند. توسعه دهندگان وب و پروژه های تحت وب تنوع زیادی دارند. بنابراین هیچ اجباری در استفاده از هیچیک از این واحدها وجود ندارد. اما با اینحال، در این بخش، موارد استفاده هر واحد را بررسی می کنیم:

 

۱- واحد em: مقدار واحد em به مقدار اندازه فونت (font-size) والد مستقیم آن المان بستگی دارد. غالبا در مدیا-کوئری (media-query) کاربرد دارند و در ایجاد طراحی های ریسپانسیو مفید می باشند. اما گاهی پیش می آید که محاسبه em و تبدیل آن به px گیج کننده می شود.

۲- واحد rem: به مقدار font-size المان html بستگی دارد. استفاده از واحد rem کار را برای مقیاس و scale تیترهای صفحات وب و پاراگراف ها راحت تر می کند.

۳- واحد px: واحد پیکسل (px) بالاترین دقت را پیشنهاد می دهد اما در طراحی های واکنش گرا هیچ تغییر اندازه ای در آن رخ نمی دهد. بعنوان مثال اگر تگ های h2 در اندازه دسکتاپ دارای font-size:28px باشند، در دستگاه های موبایل نیز همان ۲۸px باقی می ماند و مسلما این اندازه در اندازه موبایل بسیار بزرگ و زمخت می باشد. از مزایای واحد pixel می توان به این موارد اشاره کرد: قابل اعتماد بودن، قابل فهم بودن، ارتباط بصری خوب بین واحد px و نتیجه خروجی صفحه وب و…

 

شما بعنوان طراح وب، سعی کنید از تمام سه واحد فوق استفاده کنید و نتیجه آنها را بصورت عملی در خروجی مشاهده کنید. واحدهای rem و em در طراحی های responsive می توانند بسیار مفید باشند و باعث شوند استایل های کمتری نوشته شود.

 

۱۶- استفاده از پیش‌پردازنده (PreProcessor) در پروژه های بزرگ:

احتمالا تابحال اسامی Less و Sass و PostCSS و Stylus را شنیده اید. این پیش پردازنده ها انقلابی در نوشتن کدهای css به پا کرده اند. آنها امکانات و ویژگی هایی نظیر: تعریف متغیر در css، ایجاد تابع (function)، تو در تو نویسی استایل ها (nested styles) و بسیاری دیگر را دارند. بنابراین، نوشتن کدهای css و مدیریت آنها توسط Preprocessor ها بویژه در پروژه های بزرگ، ساده تر می باشد.

بعنوان مثال در کدهای زیر از قابلیت تعریف متغیر در Sass استفاده شده است:

$accent-color: #2196F3;

a {
    padding: 10px 15px;
    background-color: $accent-color;
}

a:hover {
    background-color: darken($accent-color,10%);
}
 

موردی که در استفاده از پیش پردازنده ها مانند Sass و Less وجود دارد اینست که باید مثال کدهای sass را قبل از استفاده در پروژه خود، به کدهای css تبدیل کنید. زیرا مرورگرها نمی توانند کدهای sass و یا less را تفسیر کنند.

برای دریافت دانش بیشتر در زمینه زبان Less به آموزش Less مراجعه کنید.

برای دریافت دانش بیشتر در زمینه زبان Sass به آموزش Sass مراجعه کنید.

در مقاله بعد، با آخرین بخش از آموزش تکنیک های css در خدمتتان خواهیم بود.


برچسب‌ها:

em در csspixel در cssآموزش پیشرفته cssاستفاده از Emاستفاده از پیش‌پردازندهتکنیک های cssدیدگاه‌ها :