آموزش تکنیک‌های پیشرفته CSS – بخش سوم
آموزش تکنیک‌های پیشرفته CSS - بخش سوم : در این مقاله، استفاده بهتر از border برای جداول (tables) و نوشتن کامنت های بهتر برای کدهای css را بررسی می کنیم.

در مقاله قبل، با تعریف border-box برای تمام المان ها و استفاده از تصاویر بعنوان بک گراند در خدمتتان بودیم. در این مقاله تکنیک های دیگری در زمینه CSS خواهیم دید.

 

۶- استفاده بهتر از border برای جداول (tables):

جدول های پیش فرض HTML کاربرپسند و واکنش گرا نمی باشند و سفارشی سازی (customize) آنها نیز کار دشواری است. بعنوان مثال، اگر شما بخواهید یک border برای تمام جدول و سلول های آن تعریف کنید، در نهایت با شکل زیر مواجه خواهید شد:

TABLE BORDER

 

کد html زیر را برای خروجی تصویر فوق نوشتیم:

<table>

  <thead>

    <tr>

      <th >Title</th>

      <th >Description</th>

    </tr>

  </thead>

  <tbody>

    <tr>

      <td><a href="https://tutorialzine.com/2016/07/take-a-selfie-with-js/" target="_blank">Take a Selfie With JavaScript</a></td>

      <td>A quick tutorial that covers a pure-JavaScript way to take photos directly in the browser using various native APIs and interesting JS techniques.</td>

    </tr>

    <tr>

      <td><a href="https://tutorialzine.com/2016/08/20-awesome-php-libraries-for-summer-2016/" target="_blank">20 Awesome PHP Libraries</a></td>

      <td>A handcrafted collection of 20 open-source libraries containing some of the most useful and top-quality PHP resources.</td>

    </tr>

  </tbody>

</table>

و نیز کد css زیر:

table {

    width: 600px;

    border: 1px solid #505050;

    margin-bottom: 15px;

    color:#505050;

}

td{

    border: 1px solid #505050;

    padding: 10px;

}

همانطور که در تصویر فوق مشاهده کردید، border های تکراری و دوبل، ظاهر این جدول را زشت کرده است. با تعریف استایل border-collapse: collapse برای جدول، می توانید تمام border های اضافی را براحتی حذف کنید. بنابراین خروجی زیر را خواهیم داشت:

TABLE BORDER

 

۷- نوشتن کامنت های بهتر برای کدهای css:

ممکن است CSS یک زبان برنامه نویسی نباشد، اما با اینحال، نیاز است داکیومنت نویسی شود. این داکیومنت نویسی، باعث می شود تا کدهای CSS ای که شما نوشته اید، برای همکارانتان و یا حتی خودتان در آینده خواناتر و واضح تر باشند.

برای بخش های اصلی وب سایت (مانند فوتر، هدر و یا اسلایدشو) بهتر است کامنتی با عنوان آن بخش نوشته شود. کد CSS زیر را در نظر بگیرید:

/*—————
    #Header
—————*/
header { }

header nav { }

/*—————
    #Slideshow
—————*/
.slideshow { }

 

جزئیاتی که در هر بخش وجود دارند (مانند دکمه ای در فوتر) را می توان با یک خط کامنت، داکیومنت نویسی کنیم. کد CSS زیر را در نظر بگیرید:

/*   Footer Buttons   */
.footer button { }

.footer button:hover { }

نکته: دقت کنید که CSS از کامنت تک خطی پشتیبانی نمی کند، بنابراین شما مجبورید در مواردی که می خواهید کامنت تک خطی تعریف کنید، از همان ساختار /* */ استفاده کنید. کد CSS زیر را در نظر بگیرید:

/*  Do  */
p {
    padding: 15px;
    /*border: 1px solid #222;*/
}

/*  Don't  */
p {
    padding: 15px;
    // border: 1px solid #222;
}

در مقاله بعد، با تکنیک های بیشتری در زمینه نوشتن پیشرفته CSS آشنا می شویم.


برچسب‌ها:

table borderحاشیه جدولکامنت cssکامنت گذاریکد cssنوشتن css مدرننوشتن کامنتدیدگاه‌ها :