مقدمه ای بر ASP.NET MVC 5
آموزش MVC --> جلسه اول --> قسمت اول : در این مقاله درباره معماری قدرتمند MVC صحبت می کنیم و آنرا با سایر تکنولوژی های موجود مقایسه می کنیم .

<< به نام خدا >>

آموزش MVC –> جلسه اول –> قسمت اول

سلام دوستان . در این سری آموزشی قصد داریم شما را با دنیای بی انتهای  Asp.net MVC 5 آشنا کنیم . این مقالات توسط احسان صفری نوشته شده اند . استفاده از مطالب و مقالات سایت فقط با ذکر آدرس وب سایت محتوا (www.Mohtava.info) مجاز می باشد . در نهایت از استاد عزیز ، جناب آقای مهندس داریوش تصدیقی ، تشکر میکنم .

این سری آموزشی سعی داریم تمامی مطالب مهم و کاربردی این مبحث را بیان کنیم . 


مقدمه ای بر ASP.NET MVC 5

 

مفهوم MVC :

MVC مخفف کلمات Model-View-Controller می باشد . ما قبلا فقط asp.net webform داشتیم ولی با آمدن mvc به دنیای دات نت asp.net به دو بخش webform و mvc تقسیم می شود .

mvc_cycle

ASP.NET webform بصورت Event Driven است مانند windows application ها . یعنی بعنوان مثال با کلیک روی button به رویداد onClick دکمه می رویم . ولی نحوه کار کردن mvc بر اساس معاری Model-View-Controller می باشد .

معماری mvc مفهوم جدیدی در دنیای برنامه نویسی نیست . بلکه از سال ۱۹۵۶ بوجود آمد . اولین بار نیز در زبان برنامه نویسی جاوا بحث mvc مطرح شد (Spring mvc) سپس در PHP بیان شد و چند سالی است که مایکروسافت مفهوم mvc را به دنیای دات نت وارد کرده است .

معماری دیگری وجود دارد بنام MVVM که مخفف کلمات Model-View-View-Model می باشد که معماری برنامه های تحت ویندوز یا دسکتاپی می باشد .

مقایسه معماری ها از لحاظ آدرس سایت در مرورگر :

اگر بخواهیم از لحاظ آدرس وب سات در مروگر نیز مقایسه کنیم بدین صورت می باشد که اگر آدرس مرورگر به نام صفحه ختم شود معماری کلاسیک دارد و اگر بصورت مثلا www.EhsanSafari.com/product/cat/12 ختم شود از معماری mvc بهره می برد . ولی مشخص نیست با چه زبان برنامه نویسی نوشته شده است (PHP یا ASP Classic یا ASP.NET یا Java)

مثلا :

  • اگر url مرورگر به asp ختم شود تکنولوژی asp کلاسیک دارد
  • اگر به php ختم شود php classic 
  • اگر به jsp ختم شود جاوا کلاسیک

مفهوم Controller و Action : 

دو مفهوم مهم کنترلر و اکشن را با یک مثال توضیح می دهیم :

به آدرس www.EhsanSafari.com/user/list دقت کنید . user نام controller است و list نیز action می باشد . (یعنی میخواهم در کنترلر user اکشن یا تابع list را فراخوانی کنی)

کنترلر یک کلاس است که از System.web.MVC.Controller ارث می برد . مانند page در asp.net webform که از کتابخانه System.web.UI.page ارث می برد(inherit) .

در mvc به توابع داخل کلاس Controller اکشن می گویند (یک function است) .

اگر علاوه بر دو پارامتر فوق در url پارامتر دیگری داشتیم ID می باشد . در مثال فوق داریم : www.EhsanSafari.com/user/list/12

بدین صورت تفسیر میشود که برو از اکشن list واقع در کنترلر user اطلاعات کاربری را که آیدی آن ۱۲ می باشد را استخراج کن .

در مقاله بعدی نرم افزار قدرتمند ویژوال استودیو را نصب کرده و اولین پروژه mvc5 را ایجاد می کنیم . با ما باشید smiley


برچسب‌ها:

ActionASP.NET MVCControllerMVC5اکشنتاریخچه MVCجلسه اولکنترولرمعماری MVCمفهوم MVCمفهوم کنترلرمقدمه MVCمقدمه ای بر ASP.NET MVC 5دیدگاه‌ها :